Domů     Vesmír
Webbův teleskop polapil svou první exoplanetu
Martin Janda 14.1.2023

Naděje, které astronomové vkládali do Webbova teleskopu, se zatím beze zbytku naplňují. Snímky, které ze vzdálenosti jeden a půl milionu kilometru zasílá, jsou vskutku dechberoucí. A nyní zaznamenal další úspěch: objevil svou první exoplanetu..

Pozoruhodné je, že se nejedná o žádného horkého Jupitera či podobně velkou planetu. Těleso, které Webbův teleskop objevil, je téměř stejně velké jako planeta Země. I to ukazuje na netušené možnosti teleskopu, protože Země rozhodně nepatří mezi vesmírné giganty.

Planeta, oficiálně klasifikovaná jako LHS 475 b, je terestrická a je na ní solidní horko. A to i přes to, že její mateřskou hvězdou červený trpaslík, tedy hvězda nikoliv tolik zářivá, jako naše Slunce.

Planeta je však hvězdě natolik blízko, že jeden její rok trvá pouhopouhé dva pozemské dny.

„Tyto první výsledky pozorování terestrické planety velikosti Země otevírají dveře mnoha budoucím možnostem studia atmosfér skalnatých planet pomocí Webbu,“ podotkl Mark Clampin, ředitel astrofyzikálního oddělení v ústředí NASA ve Washingtonu.

„Webb nás stále více přibližuje k novému poznání světů podobných Zemi mimo Sluneční soustavu, a to je mise teprve na začátku.“.

Vědci nyní pátrají po tom, jakou má planeta atmosféru. „Nemůže mít hustou atmosféru s převahou metanu, podobnou atmosféře Saturnova měsíce Titanu,“ podotkl astronom Jacob Lustig-Yaeger z Univerzity Johna Hopkinse.

Ten také poznamenává, že ačkoli je možné, že planeta žádnou atmosféru vůbec nemá, nedá se vyloučit, že její plynný obal může tvořit čistý oxid uhličitý. „Stoprocentní atmosféra oxidu uhličitého je natolik kompaktní, že její detekce se stává velmi náročnou,“ řekl Lustig-Yaeger.

Ještě přesnější měření potřebuje tým k tomu, aby odlišil atmosféru čistého oxidu uhličitého od žádné atmosféry. Výzkumníci mají v plánu získat další data při dalších pozorováních letos v létě.

Související články
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně „kymácí“. Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evropské kosmické agentury. K ověření hmotnosti černé díry byla použita data z dalekohledu Very Large Telescope Evropské jižní observatoře (ESO VLT) a dalších pozemních observatoří, podle nichž […]
Při pohledu na hvězdný pár v srdci úchvatného oblaku plynu a prachu astronomy čekalo překvapení. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá být mladší a na rozdíl od druhé je magnetická. Nová data Evropské jižní observatoře (ESO) naznačují, že v systému byly původně hvězdy […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
V pondělí 8. dubna k nebi nad severní Amerikou vzhlédnou miliony pohledů. Uprostřed dne nebe potemní a obloha se zbarví do soumračna. Nastane úplné zatmění Slunce. I když od posledního neuplynulo ani 7 let, to letošní bude výjimečné. Měsíc je asi 400krát menší než Slunce, shodou okolností je také 400krát blíže Zemi. Čas od času nastane okamžik, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz