V pondělí ve tři minuty po půl třetí odpoledne středoevropského letního času se otevře startovací okno pro raketu Space Launch System (SLS) s modulem Orion. Tím se v praxi zahájí očekávaný program Artemis, jehož cílem je návrat člověka na Měsíc..
Komplex SLS a Orion už čeká na startovací rampě 39B v Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral. Zda ovšem odstartuje v daný termín, ještě není zcela jisté. Okno bude mít trvání dvě hodiny, pokud by nepříznivé podmínky start neumožnily, další se otevře 2. a 5. září.
Mise Artemis 1 nemá lidskou posádku, na palubě poletí pouze plyšová ovečka Shaun. Kromě ní se mise zúčastní jedna úplná a dvě neúplné figuríny vyrobené z materiálů, které napodobují lidské kosti, měkké tkáně a orgány dospělé ženy.
Program Artemis totiž nese výraznou ženskou stopu, do týmu astronautů bylo vybráno devět žen a devět mužů. Dosud se ale žádná žena zatím nedostala dál než na nízkou oběžnou dráhou Země. Nyní by astronautky poprvé měly opustit bezpečný prostor chráněný van Allenovými pásy.
Modul Orion by měl po startu obkroužit Měsíc a poté se v říjnu vrátit zpět na Zemi. Ovšem, pokud by se vyskytly nějaké problémy, let může být zkrácen. „Raketu a modul zatížíme a otestujeme. Donutíme je dělat věci, které bychom s posádkou nikdy nedělali, abychom se pokusili zajistit co největší bezpečnost,“ prohlásil šéf NASA Bill Nelson.
Byť je návrat na Měsíc v americké režii, evropská stopa je zde více než patrná. Servisní modul lodi Orion nese název „evropský“, protože jej vyvinula ESA a sestavil jej Airbus. Dalších misí Artemis se tak budou účastnit i evropští astronauti a poprvé v dějinách se tak Měsíce dotkne noha i někoho jiného než Američana.
Pokud vše půjde podle plánu, mise Artemis II s lidskou posádkou Měsíc obletí v roce 2024. Na přímé shledání s člověkem se pak náš nejbližší vesmírný souputník může těšit o rok později.