Domů     Příroda
Barevné ryby s násilnickou povahou
Dagmar Garciová 21.6.2022
Foto: Pixabay

Představa akvária plného krásně barevných samců bojovnic pestrých může být lákavá, setkání už dvou samců však zpravidla končí smrtí jednoho z nich. O těchto rybách se říká, že mají násilnickou povahu a byly vyšlechtěny k boji.

Bojovnice pestré (Betta splendens) jsou zástupci akvarijních rybiček s významnou pohlavní diverzitou původem z řeky Mekong v jihovýchodní Asie. Domorodci tyto ryby nazývají „plakad“, v překladu kousající ryba.

Zatímco samičky jsou spíše nenápadné s krátkými ploutvemi, samci na první pohled zaujmou výraznými barvami s ploutvemi dlouhými, které při pohybu připomínají závoje.

Dospělí samci těchto sladkovodních paprskoploutvých ryb jsou mezi sebou velmi nesnášenliví, přitom na to, jak jsou agresivní, nejsou vůbec velcí – dorůstají jen několika centimetrů. Při vyčerpávajících bojích rybky rychle ztrácí kyslík a energii.

Vědci se na tuto problematiku v nedávné době zaměřili a zjistili, že tyto „zápasnice“ při boji nad vodou lapají po vzduchu, aby vydržely déle bojovat.

Dokážou tedy získávat kyslík nejen z vody, ale také ze vzduchu. Jejich zvláštností je totiž schopnost dýchat nad vodou – slouží jim k tomu nadžeberní orgán (tzv. labyrint). Zdá se, že kapacita jejich menších žaber nemůže při vyčerpávajícím zápase stačit.

Malé žábry mají kvůli životu v málo okysličené vodě. Kyslík musí doplňovat i během zápasů,“ vysvětluje doktor Steven Portugal z Royal Veterinary College v Londýně.

Zatímco dva samci v jednom akváriu dlouho nevydrží, naopak se doporučuje v případě pořízení samce a samičky zvolit samiček větší počet. Samci mají totiž skutečně silný rozmnožovací pud, a pokud by byl chován pouze jeden pár, mohla by se tím způsobit smrt samičky kvůli pronásledování náruživým partnerem.

Existují ale druhy ryb, se kterými se bojovnice snese. Do akvária k bettě lze umístit ryby, jejichž ploutve nejsou nijak výrazné, ty nebude považovat za konkurenci. Mezi takové patří například neonky.

Související články
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzách. Také mohou nastat situace, kdy jsou podrážděné, a to pak samice střílejí mušlemi po jiných chobotnicích, častěji však po samcích. V mnoha ohledech jsou nám, lidem, velmi podobné, a […]
Už v 70. letech 20. století se většina vědců shodla na tom, že Tyrannosaurus rex byl pravděpodobně stejně chytrý jako moderní plazi. V loňském roce však přišla brazilská neurovědkyně Suzana Herculano-Houzelová s tvrzením, že dinosauři byli chytří spíše jako moderní opice. Kde je pravda? Ke studiu mozku dávno vyhynulých zvířat, jako jsou dinosauři, používají vědci […]
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o tom, zda se losi v horách usadí natrvalo, nebo zda pouze migrují. „Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento […]
Změna klimatu dle expertů povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů, které však na nové „obyvatele“ nejsou připravené. Podle nejnovější studie se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí postupně přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy. V odborné práci, která byla publikována v žurnálu Lancet Planetary Health, vědci modelovali geografické rozšíření 209 […]
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou hereckou etudu. Pokud jsou makedonské užovky podplamaté chyceny, teatrálně se svíjejí a špiní se štiplavým koktejlem svého pižma a výkalů. Nakonec ochabnou, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz