Přestože je srdce skutečně silný sval, i ten se jednou může „porouchat“. Srdeční choroby patří mezi velmi vážná onemocnění a často bohužel bývají fatální. Vědci z Brna nyní přišli s novým typem kardiostimulátoru, který vypadá vskutku nadějně.
Začátkem roku 2022 představili výzkumníci z CEITEC VUT v Brně nový typ kardiostimulátoru, který by v budoucnu mohl nahradit ty stávající. Běžné kardiostimulátory mají tu potíž, že se musí dobíjet, což nevyhnutelně představuje další invazivní chirurgický zásah.
Je třeba si uvědomit, že nemusí jít nutně jen o kardiostimulátory, ale stimulátory obecně, jež se využívají k léčbě například pacientů s Crohnovou chorobou.
Jaké může být řešení?
Tým Erica Glowackiho přináší nové, neinvazivní, a hlavně minimalistické řešení: „Naším cílem bylo přijít s velmi malým stimulátorem, jehož zavedení by bylo pro pacienty komfortnější. Umístěn by měl být na krku s tím, že dobíjení přístroje by probíhalo pomocí světla.
Nikoho dosud nenapadlo, že skrz pokožku se dá svítit, tkáň je totiž transparentní, velké hustoty energie se tak mohou bezpečně dostat kůží do rozumné hloubky,“ vysvětluje Glowacki.
V praxi by si tak pacient mohl sám „dávkovat“ potřebné množství energie pomocí laserového ukazovátka. V případě Crohnovy nemoci nebo některých forem epilepsie by podle něho stačilo jen několik minut denně.
První testy již proběhly
Tým vědců z různých koutů světa již provedl zkušební operaci ve Spojených státech na Kolumbijské Univerzitě v New Yorku. Celá operace trvala zhruba deset minut a vědci při ní omotali ultratenký plast ve formě pásky kolem sedacího nervu laboratorního potkana.
Jde o velmi známý model pokusu na zvířatech, sedací nerv je totiž odpovědný za pohyb nohy. Snadno se tak můžeme přesvědčit, zda je neurostimulace úspěšná.
Pozorování trvalo bohužel pouze sto dní, experiment byli vědci nuceni zastavit z důvodu komplikací spojených s celosvětovou pandemií koronaviru. Výsledky byly přesto ohromující. „Po odstranění voperovaného pásku z dílny brněnských vědců byl nerv naprosto v pořádku, tělo potkana ho nevnímalo jako něco nežádoucího, obecně platí, že to, co je malé, je tělem lépe tolerovatelné,“ uvedl vedoucí týmu.
Upřesnil také, že použitý materiál je biokompatibilní, jde o inertní plast pro implantáty. Světločivé prvky jsou pak komerční pigmenty, které se používají v kosmetickém průmyslu.
Brzy pro lidi
Glowacki je přesvědčen, že během několika let bude věda schopna dodat zařízení vhodné pro lidi. Uveřejněné výsledky jednoznačně dokazují, že je bezpečné a funkční. Výzkumníky však čeká ještě řada dalších experimentů na zvířatech, než budou připraveni je uzpůsobit terapeutickým aplikacím pro lidské pacienty.
Úvodní foto: Pixabay