Domů     Zajímavosti
Jak se připravit na přijímací zkoušky na střední školy – rady pro žáky a jejich rodiče

komerční sdělení

Dostat se na vysněnou střední školu znamená dobře zvládnout přijímací zkoušky. Přinášíme vám užitečné tipy pro žáky i jejich rodiče.

Rady pro žáky

Chcete-li úspěšně složit přijímací zkoušky, stanovte si cíl: pevně se rozhodněte, na jaké škole a proč chcete studovat a k dosažení jakých dalších životních cílů (studium na vysoké škole, dobré zaměstnání a kariérní postup) vám má vybraná střední škola pomoci.

Pokud si uvědomíte, čeho chcete dosáhnout, lépe se vám bude snášet namáhavá příprava a ztráta volného času během přípravy na přijímačky.

Pokoušejte se řešit úkoly ze sbírek úkolů na přijímačky, případně z testů, které mívají střední školy na svém webu. Testy najdete nejen na webech středních škol, ale také portálech věnovaných vzdělávání, koupit se dají v knihkupectvích. Zjistíte, jaké máte mezery a v čem potřebujete přidat.

Udělejte si plán příprav, podle kterého se budete učit. Přípravu si naplánujte tak, aby vám zbyl čas i na odpočinek, záliby a sport. Odborníci radí, že je lepší každý den strávit nad přípravou kolem 30 minut, než jednou týdně tři nebo čtyři hodiny.

Poslední měsíc před přijímačkami se učte pravidelně, nejlépe každý den. Nejtěžší látky a věci, které vám nejdou, neodsouvejte na poslední dny, nepokoušejte se naučit se všechno najednou s představou, že pak budete vše už jen opakovat a procvičovat. Postupujte po krocích a vracejte se k věcem, které jste již procvičovali.

Rady pro rodiče

Mnoho rodičů spoléhá na to, že škola, kterou dítě navštěvuje, ho přece naučí vše, co na přijímačky třeba. Některým žákům opravdu mohou stačit znalosti získané na základní škole, spoléhat se však jen na to se nemusí vyplatit.

Stává se, že i výborní žáci a žáci těch nejlepších a nejžádanějších základních škol potřebují zvláštní přípravu. A to zejména tehdy, když se hlásí na výběrovou školu s vysokým počtem přihlášených uchazečů.

Právě takové školy si mohou dovolit nastavit laťku vysoko a dát obtížnější testy, které nemusí bez přípravy zvládnout ani jedničkář.

Mluvte s dítětem o přijímacích zkouškách, vysvětlete mu, co znamená na přijímacích zkouškách uspět nebo neuspět. Dítě by mělo chápat, že podobné zkoušky jako je přijímací řízení jej budou provázet během celého života (maturita, přijímačky na vysokou školu, státnice, autoškola, pracovní pohovory).

Syna či dceru nestresujte ustavičným upozorňováním na to, co ví a co neví. Zkuste si s nimi vyřešit nějaký úkol a uvidíte, jaké jsou jejich učební problémy. V případě, že je dané věci nedokážete doučit sami, zaplaťte jim doučování.

Dbejte na to, aby dítě mělo dostatek volnočasových aktivit. Sportujte, procházejte se, jděte společně nakupovat, zajděte do kina nebo do divadla, nezakazujte mu v přiměřené míře kroužky nebo setkávání s kamarády. Mozek se nedokáže soustředit hodiny v kuse a potřebuje relax.

Související články
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
S rostoucími globálními teplotami jsou sezónní alergici vystaveni většímu množství pylu v ovzduší po delší dobu. To ale ještě není to nejhorší. Teplejší planeta s sebou přináší rovněž jevy zvané pylové bouře. Triliony pylových částic jsou během nich nasáty do mraků a v nich roztříštěny na menší úlomky, aby se následně vrátily zpět dolů, kde […]
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz