Domů     Medicína
Pomoc, nahmatal jsem si bulku…
Pavel Polcar 1.3.2022
Foto: Pixabay

Zatímco o samovyšetření prsu se hovoří velmi často a většina žen jej zařadila do pravidelné péče o své tělo a zdraví, samovyšetření genitálu u mužů je méně obvyklým tématem – ovšem neméně důležitým.

Je lepší přijít desetkrát zbytečně než jednou pozdě,“ říká MUDr. Josef Stolz, MBA. Ačkoliv bulka, kterou si muž nahmatá na varleti, šourku nebo v tříslech, nemusí nic znamenat, je rozhodně na místě vyhledat co nejrychleji lékaře.

Jedině odborník totiž dokáže přesně zjistit, o co se jedná, jak závažný nález je a co s ním dělat….

Není bulka jako bulka

Pokud si při něm muž nahmatá bulku, ať už na penisu, v šourku, v tříslech či okolí, měl by zpozornět. „Rozhodně ne za vším stojí rakovina. Ale je důležité se objednat na urologii a maximálně do týdne zajít na vyšetření,“ důsledně doporučuje primář Stolz, a dodává, že laik nedokáže stav bulky správně vyhodnotit.

Bulky, kuličky a výrůstky jsou často nezhoubné útvary, které vzniknou náhodně, mnohdy jako důsledek mini traumatu nebo úderu. A ani lékaři nedokážou pokaždé určit důvod vzniku. Existují i sexuálně přenosné nemoci, které se projevují právě bulkami a výrůstky na genitálu a v jeho okolí.

Pokud se jedná o takzvaná condylomata accuminata, urolog vás pravděpodobně odkáže na dermatovenerologii. Zároveň však bulka může signalizovat i obávané nádorové onemocnění. Pacient se ovšem nemůže orientovat ani podle bolestivosti, obvykle totiž bolest není hlavní atributem nádoru. V počátečních stádiích rakovina nebolí.

Co vás čeká na prohlídce

K návštěvě urologa není třeba žádanka praktického lékaře, stačí se objednat. Pokud muž přijde k urologovi s podezřelým nálezem, zprvu proběhne u lékaře pohovor. Specialista se bude ptát na jeho anamnézu, popovídá si s pacientem o tom, kde si co našel.

Dále lékař vyšetří pacienta ve stoje a vleže a prohmatá šourek. „Vyšetření v UroKlinikum je včetně ultrazvuku, netrvá déle než 10–15 minut a je bezbolestné. Na základě všech vyšetření lékař na 99 % sdělí pacientovi, zda je vše v pořádku, či nikoliv,“ popisuje MUDr. Stolz, jak návštěva v ambulanci urologa probíhá.

Strašák mužů

Nádor varlat patří u mužů mezi častá onkologická onemocnění. Postihuje dvě skupiny mužů: mladé muže okolo 18, 20 let a pak jsou to muži kolem 50 let. Nádorové onemocnění se často objevuje u mužů, kteří prodělali operaci pro nesestouplé varle v pozdějším věku,“ upozorňuje na rizikové skupiny MUDr. Stolz.

Oproti nádoru varlat je rakovina penisu poměrně vzácná, v České republice se ročně zachytí méně než 100 nových případů. Nádor penisu se nejčastěji vyskytuje mezi 50. až 80. věkem života, obvykle postihuje předkožku a žalud penisu.

V počáteční fázi se nádor projevuje jako zarudlá ploška na žaludu nebo na předkožce, která postupně přechází ve zvětšující se výrůstek nebo naopak ve vředovitě vyhlížející ložisko.

„Není-li nádor včas odstraněn, pokračuje v růstu a postupně může zachvátit celý žalud nebo i penis, případně se může rozšířit i do tříselných lymfatických uzlin,“ varuje MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum.

Pokud muž podstoupí obřízku před prvním pohlavním stykem, významným způsobem tím snižuje možnost přenosu HPV viru během pohlavního styku a prakticky vylučuje možnost mít karcinom penisu. A jaký bude další postup v případě, že lékař opravdu odhalí rakovinu penisu, varlat nebo jiné části?

„V tomto případě je nutné přijít co nejdříve. Léčba je většinou operativní s následnou chemoterapií či radioterapií,“ dodává MUDr. Stolz.

Související články
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
Invazivní biopsie neboli odebrání malého kousku tkáně z míst, kde předchozí zobrazovací metody neposkytly jasnou informaci o tom, zda pacient trpí rakovinou či nikoliv, by se v blízké budoucnosti mohla stát minulostí. Nahradit by ji mohli miniroboti schopní pořídit snímky přímo z nitra vašeho těla. První takový robot, označovaný jako OME (oloidní magnetický endoskop), vznikl […]
Může technologie zrušit smrt, jak ji známe? Možná ano. Uchování mozku by podle jednoho mladého australského vědce mohlo být možnou cestou k tomu, aby lidstvo překonalo své největší biologicky dané omezení. V roce 1918 bylo Elizabeth Hughes Gossettové jedenáct let. Místo, aby si hrála s jinými dětmi, pomalu umírala. Lékaři jí totiž diagnostikovali diabetes 1. […]
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že vyšší koncentrace jemných částic PM10 a PM2.5 mohou snižovat riziko vzniku melanomu, nejnebezpečnějšího typu rakoviny kůže. Mechanismus je jednoduchý: částice v ovzduší blokují ultrafialové […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz