Domů     Medicína
Co ukázal mozek umírajícího muže?
Dagmar Garciová 23.2.2022
Foto zdroj: Pixabay

Promítá se nám život před očima? Vědci se dlouhé roky snaží zjistit, co se děje v lidském mozku v případě smrti. Studie ze začátku roku 2022 popisuje neočekávanou mozkovou aktivitu u pacienta, který zemřel na infarkt.

Sedmaosmdesátiletý muž byl přijat na pohotovost v nemocnici po pádu, který měl za následek krvácení do mozku, když lékaři provedli elektroencefalografii (EEG), zjistili, že se u pacienta rozvinula epilepsie.

Během záznamu EEG však prodělal infarkt a zemřel. Následná analýza nahrávek před a poté, co mužovo srdce přestalo bít, naznačuje, že v posledních chvílích zažil změny v různých typech mozkových vln, včetně mozkových vln alfa a gama.

Studie naznačuje, že interakce mezi různými typy mozkových vln pokračují poté, co krev přestane proudit v mozku.

Vzhledem k tomu, že křížová vazba mezi alfa a gama aktivitou je zapojena do kognitivních procesů a vybavování paměti u zdravých jedinců, je možné spekulovat, že taková aktivita by mohla být jakousi poslední revizí života, ke které může dojít ve stavu blízkém smrti,“ řekl Dr. Ajmal Zemmar, neurochirurg z University of Louisville, USA a spoluautor studie.

Je třeba si uvědomit, že daná zjištění jsou založena na nahrávkách pouze od jedné osoby, přičemž tým výzkumníků mimo jiné uvádí, že traumatická poranění mozku a poškození bílé hmoty mohou ovlivnit mozkové vlny, zatímco činnost sítí v mozku může být ovlivněna antikonvulzivními léky, jako je ten, který je podáván pacientovi.

„Tato zjištění zpochybňují naše chápání toho, kdy přesně život končí, a generují důležité otázky, jako jsou ty související s načasováním darování orgánů,“ sdělil profesor Anil Seth, neurovědec z University of Sussex, který se na výzkumu nepodílel.

Studie rozšiřuje práci z doby asi před 10 lety, která ukazuje charakteristické „výbuchy“ mozkové aktivity u hlodavců před smrtí, přičemž určitá mozková aktivita přetrvává i po zástavě srdce, zejména v takzvaném gama frekvenčním rozsahu.

Tato studie, která ukazuje podobná zjištění u umírajícího člověka, je dojemná i fascinující. Nevíme, zda zaznamenaná aktivita stojí za nějakým konkrétním druhem subjektivní zkušenosti, ať už jde o takzvané „zážitky blízké smrti“, nebo o cokoliv jiného.

Nemyslím si, že můžeme předpokládat, že je to reprezentativní příklad toho, jak se lidský mozek chová v okamžiku smrti,“ sdělil na závěr Dr. Steve Taylor, psycholog z Leeds Beckett University.

Související články
Genová terapie je moderní typ léčby, zaměřený na léčení onemocnění způsobených nesprávným fungováním genů. Výhodou je, že se jejím prostřednictvím dá genetické onemocnění zcela vyléčit, na rozdíl od běžné léčby, která léčí pouze příznaky. Nyní se to americkým lékařům povedlo u malého dítěte. Miminko se narodilo s těžkým deficitem CPS1 neboli karbamoylfosfátsyntetázy. Jedná se o […]
Dopamin je neurotransmiter a hormon, který ovlivňuje naši schopnost učení, pohybu, paměti a pozornosti, ale také naši náladu a motivaci. Během výzkumu v 80. letech 20. století došlo k uvolnění dopaminu po jídle či jiné odměně, a tak si vysloužil nálepku hormon štěstí. Nyní ale odborníci říkají: „Dopamin není hormon štěstí, ale hormon touhy po […]
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce. Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům […]
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
Odborníci nabádají dospělé, aby spali alespoň 8 hodin, díky čemuž se vyhnou problémům spojeným s nedostatkem spánku, jako je únava, větší zapomnětlivost či zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Některým lidem se vzácnou mutací však stačí spát pouhé 4 hodiny denně, nyní vědci odhalili další gen, který jim to umožňuje… Množství spánku, bez kterého se člověk neobejde, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz