Domů     Příroda
Stromy čekají na objevení
Dagmar Garciová 2.2.2022
Úvodní foto: Pixabay

Zdá se, že příroda dokáže vědce stále ještě překvapit, minimálně stran stromů, jejichž druhů je s největší pravděpodobností více, než se vědci dosud domnívali, a to až o 14 procent.

Odhaduje se, že na Zemi existuje 73 300 druhů stromů, z nichž 9 000 musí být ještě objeveno,“ stojí v prohlášení vědců po celém světě, kteří ke studii využili britskou dešifrovací techniku z druhé světové války.

„Zdokumentovat naše lesy je obrovským úsilím pro celý svět. Počítání druhů stromů je jako puzzle s dílky rozmístěnými po celém světě. Vyřešili jsme to společně jako tým, každý sdílel svůj vlastní kousek,“ řekl Jingjing Liang, hlavní autor článku a profesor kvantitativní ekologie lesa na Purdue University v Indianě v USA.

Vědci pracující v 90 zemích shromáždili informace o 38 milionech stromů, někdy chodili celé dny a tábořili na odlehlých místech, aby se k nim dostali. Studie zjistila, že existuje asi o 14 % více druhů stromů, než bylo dříve hlášeno, a že třetina neobjevených druhů stromů je vzácná, což znamená, že by mohly být náchylné k vyhynutí v důsledku změn ve využívání půdy způsobených lidmi a klimatickou krizí.

Podle výzkumníků to vypadá, že povodí Amazonky má nejvyšší rozmanitost druhů stromů na místní úrovni s 200 druhy stromů na hektar. Vědci se domnívají, že by to mohlo být způsobeno tím, že se jedná o teplé, vlhké prostředí vhodné pro podporu širšího spektra druhů.

Vědci k odhadu počtu dosud nezdokumentovaných druhů stromů použili statistickou techniku, kterou britský vědec Alan Turing a jeho asistent Irving Good vytvořili, když se za druhé světové války snažili prolomit německé rádiové depeše šifrované strojem Enigma.

Teorie, kterou vyvinula tchajwanská statistička Anne Chao při studiu nedetekovaných druhů, pomohla výzkumníkům zjistit výskyt neznámých druhů stromů – pomocí dat o pozorovaných vzácných druzích. Kód v podstatě používá informace o druzích, které jsou v datech detekovány pouze jednou nebo dvakrát, k odhadu počtu nedetekovaných druhů.

Myšlenka provést inventarizaci stromů na planetě přišla před 10 lety, když Liang našel údaje o stromech na Aljašce. Zjištění na něj udělalo dojem a dal si za své osobní poslání dostat data online. „Neexistují žádné údaje o tom, jak se počet druhů stromů mohl v průběhu času měnit, ačkoli se předpokládá, že mnoha druhům hrozí vyhynutí v důsledku odlesňování a klimatické krize,“ sdělil Liang.

Některé druhy by dokonce mohly zmizet dřív, než je budou vědci schopni zdokumentovat.

Související články
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
Chilli papričky jsou dnes nedílnou součástí čínské kuchyně, především v podobě pálivé omáčky chili crisp, na kterou nedá řada lidí dopustit. Čína ale rozhodně není domovinou pálivých papriček, které tvoří základ této omáčky. Jak se tedy do Číny dostaly? Rostliny Capsicum, mezi které se řadí jak klasické papriky, tak i pálivé chilli papričky, pochází ze […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz