Americký úřad NASA dnes publikoval snímek s názvem „Total Solar Eclipse Below the Bottom of the World“ (ve volném překladu „Úplné zatmění Slunce pod spodkem světa“). Jde o záběr českého původu a ukazuje pohled na úplné zatmění Slunce pořízený z paluby letadla nad Jižním oceánem – nízko nad obzorem ve směru, kde už se nachází Antarktida.
Snímek zachytil působivý pohled, kde jasná skvrna představuje vnější sluneční koronu a zatmívající Měsíc je vidět jako tmavá skvrna ve středu.
Oblast oblohy kolem zatmělého Slunce se nazývá stínový kužel. Ten je tmavý, protože se díváme dolů do dlouhého koridoru vzduchu zastíněného Měsícem. Při pečlivé prohlídce Slunce uvidíte vpravo planetu Merkur.
Úplné zatmění Slunce pod spodkem světa představuje už 5. úspěch Fyzikálního ústavu v Opavě ve výběru prestižního snímku dne NASA a zároveň o snímek z úspěšné, ale velmi strastiplné expedice za tímto úkazem.
Stín příštího úplného zatmění Slunce projde v dubnu 2023 částí Austrálie a Indonésie, a to následující v dubnu 2024 projde přes Severní Ameriku.
Foto: Petr Horálek (ESO Photo Ambassador, Inst. of Physics in Opava)