Domů     Medicína
Léky z krevní plazmy denně pomáhají tisícům pacientů
Dagmar Garciová 5.10.2021
Foto: Pixabay

Darování krevní plazmy je stejně důležité jako darování krve – zachraňuje životy. Krevní plazma je důležitou surovinou pro výrobu léků, které zkvalitňují život tisícům vážně nemocných pacientů s poruchami srážlivosti krve, popáleninami, nebo dokonce s onkologickým onemocněním.

Jedním z využití krevní plazmy získané od dobrovolných dárců je výroba krevních derivátů k léčbě hemofiliků. Farmaceutický průmysl sice umí některé léky pro léčbu hemofilie vyrábět technologiemi rekombinantní DNA, ale bez přispění dárců by nebylo možné produkovat léčiva pro všechny vážně nemocné pacienty, vysvětluje MUDr. Simona Hohlová, lékařka centra pro odběr krevní plazmy Cara Plasma.

Nejúčinnější léčba pro hemofiliky

Jedna z chorob, kterou trpí na tisíc lidí v České republice a léčí se medikamenty z krevní plazmy, je známá jako nemoc králů. Jde o hemofilii, na kterou trpěla v 19. století i britská královna Viktorie.

Platí, že hemofilii přenášejí nejčastěji ženy, ovšem ti, kdo na ni nejčastěji trpí, jsou muži. Nemocí králů trpěl například i známý britský herec šedesátých let Richard Burton. V Česku je zhruba pětina diagnostikovaných ve věku do 18 let, proto u pacientů lékaři bedlivě sledují i malé poranění, u kterého je riziko vážného krvácení.

Užíváním léků z krevní plazmy pacienti předchází krvácení z nosu, do kloubů, zažívacího traktu a v nejhorším případě do centrálního nervového systému. Pravidelně podávané léky jim prodlužují a zkvalitňují život” komentuje MUDr. Simona Hohlová.

Krevní plazma obsahuje imunoglobuliny, které pacientům pomáhají v boji s imunitním deficitem neboli vrozeným nedostatkem protilátek, na který v Česku trpí přibližně 440 pacientů. Léky z krevní plazmy se také využívají ke zmírnění reakcí imunitního systému u některých autoimunitních chorob.

Jsou důležité také pro pacienty po transplantaci orgánů, kteří mají výrazně sníženou imunitu.

Léčba a ochrana

Hlavní bílkovina lidské krve se nazývá albumin. Jeho hlavní funkcí je udržování onkotického tlaku krve, což je funkce, díky které voda zůstává v krevním řečišti a nevylévá se například do svalů nebo podkoží.

Albumin se používá hlavně k úpravě onkotického tlaku plazmy, léčbě popálenin, jaterního selhání, nefrotického syndromu nebo k výměnné plazmaferéze.

Cytomegalovirus CMV neboli herpetický virus je přenosný tělními tekutinami, tedy kontaktem s krví, slinami, při pohlavní styku či mateřským mlékem. Důležitou složkou antivirových léků je právě krevní plazma, medikamenty tohoto typu pomáhají předcházet vážnému průběhu infekce.

Cytomegalovirus u zdravých lidí nepředstavuje riziko, vážnější je to u pacientů po transplantacích, nebo s nedostatečným imunitním systémem, u kterých může způsobit záněty střev, plic, nebo dokonce i mozku,” uzavírá MUDr. Simona Hohlová.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz