Nizozemští výzkumníci jsou přesvědčení, že jejich nová modifikace DNA povede ke zvýšení nadějí na tu správnou léčbu poruch, které poskytují především dvojčata.
Jednovaječná dvojčata se tvoří poté, co se oplodněné vajíčko zvané zygota rozdělí na dvě embrya sdílející přesně stejné geny. Důvod však dosud není znám. Tajemství toho, co způsobuje, že se některá dvojčata narodí stejná, se v současné době snaží rozkrýt vědci v Nizozemsku, což vzbuzuje naději na léčbu vrozených poruch, jež je neúměrně postihují.
Převládající teorie je, že biologický proces, který vede k „monozygotickému twinningu“, je náhodný. Ale mezinárodní tým vědců věří, že našel společný „podpis“ na DNA identických dvojčat. Výzkum se zabývá epigenetickými modifikacemi v DNA dvojčat, což jsou faktory, které mohou geny uvést do polohy „zapnuto“ nebo „vypnuto“, aniž by se změnila jejich základní sekvence.
Zjistilo se, že identická dvojčata z celého světa sdílela podobné značky v 834 bodech napříč jejich genomem, tedy součtem DNA organismu.
Je třeba ještě dokázat, že chemické značky na DNA jsou příčinou početí identických dvojčat, protože je stále možné, že je to důsledek twinningového procesu. Říká se však, že je to věrohodná pracovní teorie a objev společných značek by mohl být užitečný pro širokou skupinu lidí.
Až 12 % těhotenství u člověka může začít jako více embryí, ale jen necelá 2 % se narodí, přičemž mnoho lidí neví, že v děloze měli dvojče.
Nancy Segal, vývojová psycholožka z Kalifornské státní univerzity, pro publikaci Science News řekla, že se jedná o velmi důležité zjištění, protože jednovaječná dvojčata jsou náchylná k různým nemocem, včetně rozštěpu páteře.