Americká sonda OSIRIX-REx úspěšně odstartovala z planetky Bennu a nabrala kurz směrem k Zemi. Na palubě s sebou veze i vzorky, které na Bennu získala.
Vědci na Zemi se tak mohou těšit na několik set kilogramů materiálu odebraného z Bennu. Těšení však bude docela dlouhé, protože pouzdro se vzorky má na Zemi přistát až za dva roky. NASA se něco podobného podařilo poprvé, avšak vzorky z planetky na Zemi dopravili koncem loňského roku již Japonci, když sonda Hayabusa 2 získala několik fragmentů z planetky Ryugu. Každopádně, Američané v nejbližší době chystají dvě podobné mise.
Sonda OSIRIS-REx se věnovala i výzkumu planetky. Její spektrometrové měření ukázalo, že na planetce se nacházejí hydroxyly, tedy skupiny s jedním atomem vodíku a jedním atomem kyslíku. Přítomnost těchto skupin naznačuje, že planetka byla někdy ve své minulosti v kontaktu s vodou, protože hydroxyly se nacházejí ve vodonosných jílovitých materiálech.
„Přítomnost hydratovaných minerálů na asteroidu potvrzuje, že Bennu, pozůstatek raného formování sluneční soustavy, je pro OSIRIS-REx vynikajícím vzorkem,“ řekla k objevu Amy Simonová z Arizonské univerzity.