Malárie patří v současné době mezi nejzávažnější onemocnění postihující především tropickou a subtropickou Afriku, Střední a Jižní Ameriku a některé části Asie. Ročně si vyžádá přibližně 400 tisíc životů.
Nemoc, která zabíjí nejčastěji děti, je způsobena kousnutím samičkou komára rodu Anopheles, jež do lidského těla předá parazita, jenž komára využívá jako přenašeče a člověka jako hostitele, v jeho těle se nadále množí.
Vědci z britské Oxfordské univerzity nyní přišli s vakcínou, která má dle studie úspěšnost až 77 %.
Do výzkumu bylo zahrnuto celkem 450 dětí z Burkina Fasa starších 12 měsíců, další fáze počítá s 5 tisíci dětmi ve věkové skupině 5 měsíců až 3 roky. Je třeba zmínit, že žádná z dosud vyvíjených vakcín nedosahovala požadované účinnosti nad 75 %.
Testy nové látky započaly v roce 2019, před epidemií koronaviru. Adrian Hill, který řídí Jennerův ústav na Oxfordské univerzitě, řekl, že skupina na Oxfordské univerzitě vyvinula vakcínu proti covidu-19 s využitím poznatků o malárii.
Ačkoliv je malárie léčitelná, většina zemí, kde se vyskytuje, nesplňuje možnosti léčby. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jí v roce 2019 nakazilo 229 milionů lidí a 409 tisíc z nich zemřelo.
Proč trvá vývoj vakcína tak dlouho? Podle Hilla je u malárie zapotřebí velmi široká imunitní reakce, aby se člověk nemoci ubránil.
Nyní se čeká, zda bude vakcína schválena.