Domů     Medicína
Lékaři volají po včasných kontrolách rakoviny prostaty
Pavel Polcar 24.4.2021
Foto: derneuemann / pixabay

Časté nutkání k močení si většina mužů po čtyřicítce spojuje se zbytnělou prostatou. Může to však být signál daleko vážnějšího problému – rakoviny prostaty. Té v Česku neustále přibývá, a tuto diagnózu si tak každým rokem vyslechne přes 7 tisíc mužů.

V současnosti žije v tuzemsku odhadem přes 60 tisíc mužů s rakovinou prostaty. Lékaři upozorňují na to, že roste počet případů, kdy pacienti přicházejí s pokročilejší formou onemocnění. Na vině je podle lékařů zanedbaná prevence, ale své udělala i pandemie koronaviru, která pacienty odradila od návštěv zdravotnických zařízení. Včas odhalenou nemoc je možné účinně a šetrně léčit.

Při pandemii covid-19 lékaři evidují nárůst počtu pacientů, kteří do ordinací přichází s pokročilým stadiem rakoviny prostaty. „Částečně to lze přičíst odkládání preventivních prohlídek kvůli obavě z nákazy, nicméně karcinom prostaty nepostupuje tak rychle, takže to není jediný důvod.

Obávám se, že nynější zanedbání vyšetření se může výrazně projevit v dalších dvou nebo třech letech dalším zvýšením počtu pokročilých případů,“ varuje prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Již nyní podle něj přijde přibližně pětina pacientů ve chvíli, kdy je rakovinu obtížné léčit.

Karcinom prostaty je u mužů jedním z nejčastějších nádorových onemocnění – za posledních 20 let se jeho výskyt v Česku více než ztrojnásobil. Nárůst můžeme částečně přičíst zdokonalení diagnostických metod, díky kterým mnohem více případů odhalíme a můžeme je začít léčit.

Samozřejmě čím později nemoc objevíme, tím obtížnější je s ní bojovat a zastavit její šíření,“ říká prof. Fínek. Právě díky lepší diagnostice klesá podle prof. Fínka úmrtnost na onemocnění. Rakovina prostaty si přesto každoročně vyžádá přibližně 1 500 životů.

V časném stadiu je přitom podle lékařů možné se rakoviny prostaty zcela zbavit. „Rané fáze onemocnění lze vyléčit chirurgickým odstraněním prostaty, radioterapií samotnou nebo v kombinaci s hormonální léčbou.

U pokročilých případů se díky moderní léčbě prodlužuje doba přežití,“ říká MUDr. Jana Katolická, Ph.D., primářka Onkologicko-chirurgického oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. V terapii finálních stadií nemoci podle lékařky pomáhá řada léků, které jsou schopné pacientům zařídit relativně normální život.

Pro muže je rakovina prostaty zvláště citlivé téma, a proto se mnohdy bojí vyrazit na vyšetření. „Obávají se, zda nemoc vůbec zvládnou nebo jak to ovlivní jejich partnerský a sexuální život. Přitom díky moderním lékům mohou žít spokojeně – léčba se neustále vyvíjí a snižuje nepříjemné projevy choroby na minimum,“ říká prim.

Katolická. V důsledku operativního odstranění prostaty sice dochází například k poruchám erekce, ty však jsou ve většině případů řešitelné.

Rakovině prostaty podle lékařů prakticky nelze předcházet, o to důležitější jsou pravidelné preventivní prohlídky u urologa. „Po padesátce by muži měli alespoň jednou ročně zamířit na kontrolu, kde lékař z krve určí hladinu tzv.

prostatického antigenu, která může chorobu signalizovat. Pokud se nemoc vyskytuje v rodině, je vhodné nechat si hladinu antigenu změřit i dříve. Varovným signálem jsou v tomto věku také jakékoli problémy s močením,“ uzavírá prof. Fínek.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz