Domů     Medicína
HIV i nadále zůstává hrozbou
Pavel Polcar 30.11.2020

Ačkoliv to tak v letošním roce možná nevypadá, spolu s příchodem nového typu koronaviru nevymizely ze světa ostatní závažné nemoci. Jednou takovou, na kterou by se v žádném případě nemělo zapomínat, je ta, jež „slaví“ svůj den 1. prosince – HIV infekce, jejíž pokročilé stadium je označováno zkratkou AIDS.

Světový den boje proti této nemoci připadá každoročně na první den v prosinci a pro širokou veřejnost je příležitostí k šíření osvěty o nemoci AIDS, k vyjádření podpory lidem žijícím s HIV i k uctění památky jeho obětí.

Na HIV již není směřována taková pozornost jako tomu bylo dříve a u veřejnosti se bohužel pozvolna vytrácí povědomí o prevenci.

Na HIV už se neumírá tak často jako v minulosti, ale je tu stále s námi,“ říká MUDr. David Jilich z AIDS centra Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí Nemocnice Na Bulovce a doplňuje:

AIDS rozhodně není totéž co HIV, je to synonymum pro rozvinutou a pokročilou HIV infekci. Většina z pacientů nemá AIDS a nikdy ho mít nebude, a to díky včasnému odhalení infekce a léčbě. V České republice je kolem deseti procent pacientů s AIDS. Drtivá většina spadá do kategorie osob žijících s HIV.“.

Léčba HIV udělala v posledních desetiletích velký pokrok – jsou k dispozici vysoce účinné léky a především se změnil přístup k pacientům. Od roku 2015 platí celosvětový konsenzus, že léčba má být podávána ihned po stanovení diagnózy všem lidem bez ohledu na věk, zdravotní stav či délku probíhajícího onemocnění, což do té doby neplatilo.

Díky tomu je přes 95 procent osob v současné době léčených. „U HIV infekce je největším úskalím dlouhé bezpříznakové období. To znamená, že člověk, který je nakažený například rok, stále vypadá zdravě a cítí se tak.

Může podstoupit běžná vyšetření, včetně krevních testů, a nic se nemusí prokázat. Pouze cílený krevní test odhalí HIV v jakémkoliv stadiu, případně potvrdí podezření. V krajním případě může být dotyčný člověk i deset let HIV pozitivní bez jakýchkoliv příznaků, přitom je infekční a může nakazit další osoby“, vysvětluje MUDr. David Jilich.

Rozvoji infekce může zabránit včasné podání léků – antiretrovirotik. Pokud jsou léky podány včas, nakažená osoba může prožít stejně dlouhý a kvalitní život jako osoba bez HIV. Diagnostikovaní pacienti se v České republice léčí v celkem osmi specializovaných HIV centrech.

Největší z nich je právě v Nemocnici Na Bulovce. V současnosti má v péči více než 1700 pacientů. V Praze je další HIV centrum v Ústřední vojenské nemocnici, zbylá jsou v Hradci Králové, Brně, Ostravě, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a Plzni.

Nejvíce nově odhalených případů HIV infekce bylo v roce 2016 (286 případů), následující dva roky počty optimisticky klesaly, aby v loňském roce došlo ke stagnaci až nepatrnému vzestupu.

MUDr. David Jilich

Kvůli pandemii koronaviru se v letošním roce testuje na HIV méně, což do určité míry zkreslí počet diagnostikovaných pacientů. Realita bude ovšem jiná. Odborníci přitom poukazují na potřebu testovat na HIV více bez ohledu na pandemii koronaviru, protože přibližně 30 procent z nových případů za rok není odhaleno včas.

HIV specialisté v mnoha evropských zemích prosadili testování na HIV u hospitalizovaných osob s podezřením na koronavirus, a to vzhledem k možné shodě klinických příznaků u některých plicních chorob, které postihují osoby s HIV. Je to nejen způsob, jak tyto nemoci odlišit, ale stejně tak i příležitost snížit počet osob s HIV, které by jinak testovány nebyly.

Počet testů na HIV za rok, stejně jako procento pozdě odhalených osob ukazuje na nesprávné nastavení naší testovací praxe. Například u praktických lékařů je nabídka testování na HIV spíše výjimkou. Nejvíce HIV pozitivních je v Praze, a to především ze sociologicko-ekonomických důvodů a také kvůli početné gay komunitě.

Na druhé straně je povědomí o HIV infekci mezi homosexuály mnohem vyšší než u heterosexuálních párů. Průzkumy ukazují, že většina lidí už téměř na HIV zapomněla, nicméně každý, kdo měl za svůj život byť jediný rizikový pohlavní styk, může být ohrožen přenosem HIV a jiných pohlavně přenosných chorob.

Je však důležité zdůraznit, že pokud je pacient s HIV dobře léčený, při běžném kontaktu není pro své okolí nijak nebezpečný.

Fakta:

• Z celkového počtu 3 462 HIV pozitivních pacientů v ČR bylo k říjnu letošního roku 85 % mužů a 15 % žen.

• HIV pozitivních osob ve věku 50+ je u nás méně než v ostatních zemích světa.

• Nejvíce nově odhalených HIV pozitivních osob je ve věku 30–40 let. Dříve to bylo v celé Evropě 25–35 let, a to včetně ČR.

Související články
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz