Domů     Medicína
Očkování dětí neodkládejte, shodují se lékaři
Dagmar Garciová 23.11.2020

Pohlavním stykem i dotyky – těmito způsoby se lze nakazit lidským papilomavirem (HPV), který vyvolává například rakovinu děložního čípku, anu nebo genitální bradavice.

Kromě úplné sexuální abstinence je jedinou prevencí nákazy očkování. To však v některých ordinacích dětských lékařů zbrzdil koronavirus. Praktičtí pediatři ale apelují na rodiče, aby vakcinaci dále neodkládali. Mohli by přijít o úhradu zdravotních pojišťoven pro 13leté děti.

Obavy z očkování, včetně toho proti HPV, jsme zaznamenali už v prvních měsících pandemie. Rozhodně však nedoporučujeme, aby rodiče jakékoli očkování odkládali z jiných než zdravotních důvodů. Například právě u očkování proti HPV by děti jeho odkladem mohly přijít o úhradu,“ říká MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

Očkování proti HPV chlapcům i dívkám ve věku 13 let hradí zdravotní pojišťovna. Jeden rok se může zdát jako dlouhá doba pro naočkování, některé děti to ovšem i přesto nestihnou, například kvůli odkládání a následné nemoci.

Nákaza HPV je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí, která může způsobit hned několik závažných onemocnění. Většina nakažených prodělá infekci bezpříznakově, u některých se ale může po letech rozvinout například v karcinom děložního hrdla nebo anu.

Šíře ochrany proti HPV typům je dána výběrem vakcíny. Lékaři doporučují očkování dětí ještě před začátkem sexuálního života, v České republice ve 13 letech. „Očkování je nejúčinnější v případě, že se očkovaný ještě s virem nesetkal.

Nepřenáší se pouze pohlavním stykem, ale i mazlením a dotyky. Je třeba, aby si tělo vytvořilo protilátky v dostatečném předstihu, proto je důležité děti naočkovat včas,“ popisuje MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, a dodává:

Děti jsou v koronavirové pandemii izolovány od svých vrstevníků a nejsou tolik nemocné. Bavíme se o nachlazení, rýmě a virových infekcích, které se v dětských kolektivech rychle šíří. Očkování díky tomu nemusíme přesouvat tak často, jak bývá běžné.“.

Lékaři v ordinacích dodržují bezpečnostní opatření. Kromě zvýšené hygieny dbají i na to, aby se pacienti nepotkávali v čekárnách. Každého proto zvou na přesnou dobu. „Tento model je výhodný i pro rodiče, protože ví přesný čas vyšetření a nemusí trávit čas v čekárně,“ vysvětluje MUDr. Šebková. Děti tak lze bezpečně očkovat i v této době.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz