Dokážete si představit svůj botník bez trekových bot? Asi těžko. Právě tato obuv je nesmírně důležitá, protože právě v takovýchto botách se tradičně vyráží do přírody na výlety i delší túry. Mnohdy je nosíme denně.
Pohyb po nezpevněných cestách je v nich mnohem bezpečnější a pohodlnější. Vybrat správné boty tohoto typu nemusí být vždy jednoduché. je třeba se řídit hned několika důležitými aspekty. My se na některé podíváme podrobněji v následujících řádcích.
Náročnost terénu v hlavní roli
V první řadě je třeba si dobře rozmyslet, kam v takových trekových botách budete chodit. Důležité je myslet hlavně na:
celkovou členitost terénu,
délku samotných výletů,
hmotnost zátěže,
počasí, jež bude panovat.
Jestliže budete brát v potaz tato kritéria, podaří se vám nakonec zvolit boty, v nichž vám bude příjemně. Obecně platí, že čím je náročnější terén, tím pevnější boty se vyplatí vybrat. Na vícedenní trasy je třeba vybírat boty maximálně odolné vodě, které disponují membránou a minimem švů.
Materiál svršku boty
V současnosti se treková obuv vyrábí z mnoha různých materiálů. My se podíváme na tři nejznámější variace.
Kůže
Právě kůže představuje jakousi klasiku. Vyznačuje se maximální odolností vůči mechanickému poškození a také vodě. Počítat je u kůže třeba se sníženou prodyšností. Po výletě si kožené boty zaslouží naprosto dokonalé vysušení.
Kůže s membránou
Jestliže zvolíte boty, které kombinují kůži s membránou, můžete si být jistí nepromokavostí. Pro aktivní turistiku se jedná o vynikající volbu.
Syntetické materiály
Určitě stojí za zmínku také syntetika. Tyto materiály se vyznačují vcelku solidní mechanickou odolností. Nezbytná je u nich impregnace. Vybírat můžete kombinace textilie a membrány.
Určitě je u trekových bot zapotřebí myslet na voděodolnost. nepromokavost.
První vlastnost je schopnost odolat tlaku vody a díky nepromokavosti nedojde k propuštění vody a vlhkosti skrze materiál.
Zdroj obrázku: adriaticfoto / Shutterstock.com