Domů     Medicína
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
Dagmar Garciová 28.10.2020

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné době k nejčastějším poruchám srdečního rytmu. Aktuálně se s ní potýká přibližně 6 milionů Evropanů. Někteří ji nazývají i epidemií nového tisíciletí, neboť počet pacientů stále roste a do budoucna se očekává až jejich zdvojnásobení.

Fibrilace síní se může projevovat u každého pacienta jinak, až u 40 % je ale průběh bezpříznakový a o nemoci nemusí vůbec vědět. Ačkoliv samotná fibrilace síní nebývá pro pacienty život ohrožující, podstatným nebezpečím je zhruba pětkrát vyšší riziko cévní mozkové příhody čili mrtvice, zapříčinit může i srdeční selhání.

Fibrilace síní je srdeční arytmií, která se projevuje mimo jiné i nepravidelným nebo rychlým tlukotem srdce. Při jejím neléčení může dojít ke vzniku sraženiny v srdci, která krevním řečištěm putuje až do mozku, kde zapříčiní zmiňovanou mozkovou mrtvici.

V České republice je mrtvice jednou z nejčastějších příčin smrti, a proto si 29. října, u příležitosti Světového dne mrtvice, připomínáme důležitost prevence a včasné diagnózy a jeden z jejích rizikových faktorů – fibrilaci síní.

Proč lidé trpí fibrilací síní, není možné jednoznačně říct. Její výskyt se zvyšuje s věkem a nejčastějšími rizikovými faktory kromě věku jsou vysoký krevní tlak, různá onemocnění srdce, nadměrná funkce štítné žlázy, špatná životospráva a dále i stres či psychické napětí. Projevy jsou potom taktéž velmi rozmanité.

Fibrilace síní se může u každého člověka projevovat různě. Nejběžnější je pocit nepravidelného a rychlého srdečního pulzu, zadýchávání, snížená fyzická výkonnost, únava, tlak na hrudi nebo točení hlavy.

V mnoha případech ale pacient žádné příznaky nemá a fibrilace síní se odhalí náhodou při vyšetření, které se provádí za jiným účelem. Včasné diagnostikování fibrilace síní je zásadní, protože jedině tak lze předejít nebezpečným následkům, např. mozkové mrtvici,“ vysvětluje doc. MUDr. Martin Fiala, Ph.D., z Centra kardiovaskulární péče Neuron Medical v Brně.

Nebezpečím pro pacienty s fibrilací síní je mozková mrtvice, která patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Častým důvodem je přerušení toku krve do některých částí mozku. Toto riziko může nastat právě tehdy, pokud pacient trpí fibrilací síní.

Při fibrilaci síní se míhající se srdeční síně nedostatečně vyprazdňují, což může zapříčinit stagnaci krve a vznik krevní sraženiny v levé srdeční síni. Tyto krevní sraženiny mohou být vypuzeny ze srdce do tepenného systému.

Pokud ucpou některou mozkovou tepnu, zabrání prokrvení a okysličování postižené části mozku a tím způsobí její odúmrť čili cévní mozkovou příhodu,“ popisuje doc. MUDr. Martin Fiala, Ph.D.  .

Dnes již víme, že pacienti s fibrilací síní mají až pětkrát vyšší riziko mozkové mrtvice a předejít tomu lze správnou prevencí. Mnoho lidí však při fibrilaci síní není schopno popsat své příznaky, nebo dokonce bývají bezpříznakoví.

Včasné vyšetření u lékaře a provedení elektrokardiografického (EKG) vyšetření jsou zásadní pro včasné odhalení fibrilace síní a prevenci dalších komplikací. U pacientů, u kterých se fibrilace síní vyskytuje pouze záchvatovitě a není přítomna při jednorázovém EKG vyšetření, lze šanci na její záchyt zvýšit dlouhodobější monitorací EKG. Díky tomu může lékař nastavit individuální léčbu a započít snahu o obnovení normálního srdečního rytmu,“ doplňuje doc. MUDr. Martin Fiala, Ph.D.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz