Domů     Vesmír
Dotek budoucnosti a nová česká stopa v kosmu
Jan Zelenka 10.6.2020
Illustration in flight

Z Česka se stává kosmická laboratoř. Už více jak 50 firem se podílí na vývoji a výrobě hardwarových a softwarových řešení nejen pro evropské kosmické programy, ale i pro americkou NASA.

Roční příspěvek České republiky do Evropské kosmické agentury činí 59 milionů eur. Po očištění nákladů se suma vrací formou zakázek pro domácí firmy a vědu. Za 12 let, co je Česko členem Evropské kosmické agentury, se české firmy, akademie věd a vědecká pracoviště podílely na 23 družicích a sondách, které ESA realizovala – celkem pak na 350 projektech.

Revoluční Solar Orbiter a ty další

Ten nejzásadnější projekt vylétl letos 10. února. Díky sondě Solar Orbiter Evropské kosmické agentury ESA, na jejíž čtyřech z 10 vědeckých přístrojů pracovali Češi – za pár let uvidíme Slunce tak, jak ho dosud nikdy nikdo neviděl – spatříme jeho póly.

Češi se podílejí i na přípravě družic a sond k Marsu, k ledovým měsícům Jupitera nebo až do hloubky sluneční soustavy. Vyvíjejí systémy družicové navigace, telekomunikace a pozorování Země (družicové snímky) nebo jsou napojeny do mezinárodních projektů a spolupráce s velkými hráči.

Přispívají k výzkumu nadoblačných výbojů, experimentům v mikrogravitaci a vyvíjejí špičkové optomechanické systémy pro družice. Budou se podílet na rentgenovém pozorování vesmíru i na hledání druhé Země ve vesmíru….

Budoucí Ariane

A k tomu všemu jsou nově součástí vývoje nové rakety Ariane 6 Evropské kosmické agentury.

Na pražské výstavě Cosmos Discovery jsou vystaveny skutečné dva nové exponáty, kterých se návštěvníci mohou dotknout. Jsou to části rakety Ariane 6, která poletí k Měsíci. Plánovaný zkušební start by měl proběhnout už letos.

Komponenty budou na každé Ariane 6, která poletí do vesmíru. Na každé raketě tak bude česká stopa. Jde o zakázku na 25 let využívání,“ říká Ondřej Šváb, vedoucí oddělení kosmických technologií a aplikací ministerstva dopravy.

První komponent (obrázek vlevo) spojuje vnější plášť a urychlovací stupeň rakety Ariane 6 k elektromotoru, který zajišťuje řízení trysky. Díl po zpracování váží 15,81 kg a je ze slitiny hliníku, zinku hořčíku, mědi a zirkonia.

Druhý díl připevňuje pomocnou raketu na tuhé palivo k hlavnímu stupni rakety Ariane 6. Součástka musí vydržet maximální zatížení během startu 360 kN, což se dá srovnat s tahem 12 dospělých slonů. Komponenty jsou vyráběny ve společnosti ATC Space v Klatovech díky podpoře Ministerstva dopravy a Evropské kosmické agentury ESA.

Předchozí článek
Související články
Ostatní Vesmír 23.11.2024
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a právě tato zvláštnost astronomy už léta fascinuje. Phobos, měřící 27 kilometrů v průměru, a Deimos, který dosahuje pouhých 15 kilometrů, jsou na měsíce nezvykle malé. Navíc […]
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
Vesmír 1.11.2024
Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě. Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz