Domů     Medicína
Místo obdobím říje nás příroda obdařila menstruací  
Dagmar Garciová 20.4.2020

Vyvolat menstruaci za pomoci vitaminu C, horké vany, vysoké fyzické zátěže nebo několika doušků červeného vína podle odborníků nefunguje. Internetové diskuse jsou však podobných doporučení plné.

Jaké jsou nejčastější mýty, které se točí kolem více či méně pravidelného menstruačního krvácení, jež ženy doprovází téměř polovinu života?.

„Lidé nemají období říje, které se u jiných savců objevuje jednou či dvakrát do roka. Místo toho ženy každý měsíc menstruují. Oba tyto procesy řídí hormony. Pokud tedy chceme vyvolat či oddálit menstruaci, musíme změnit hladinu hormonů v těle ženy,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, IVF specialista a odborný garant reprodukční kliniky Reprofit. „Toho však nedocílíme ani vitaminem C, a už vůbec ne horkou vodou,“ dodává.

Poprvé se dívky s menstruací setkají kolem dvanáctého roku věku. Je přirozenou součástí cyklu, při kterém se nejprve uvolní zralé vajíčko, které čeká na oplodnění. Pokud k němu nedojde, tělo ho spolu s děložní výstelkou vyloučí ve formě menstruační krve.

S železnou pravidelností se tento jev objevuje každých 26–35 dní až do období menopauzy. Existují také ženy, jejichž cyklus trvá 50–60 dní nebo je dokonce zcela nahodilý. V takových případech však s největší pravděpodobností k uvolnění vajíčka vůbec nedochází, a není tak možné přirozeně otěhotnět.

„Pokud žena neplánuje mít děti, nemá menstruace z pohledu medicíny prakticky žádné opodstatnění. Pro zdravé fungování jednoduše není nutná,“ říká MUDr. Machač. V minulosti obvyklá mnohočetná těhotenství, kojení do dvou či tří let a kratší délka života mohly za to, že ženy prožily menstruaci jen 100–150× za život.

Dnes je to až 4× více. „Snad nikdy v historii neměly ženy menstruaci tak často jako dnes,“ doplňuje specialista.

Menstruační krvácení doprovázené celkovým úbytkem energie, přecitlivělostí a bolestmi v podbřišku znepříjemňuje ženám každý měsíc průměrně čtyři dny. Za celý život takto prožijí přibližně 1 800 dní, což je téměř pět let života.

„Občas ženy potřebují menstruační cyklus posunout – například kvůli dovoleným nebo pracovním povinnostem. Za pomoci hormonálních preparátů jej dokážeme vyvolat i oddálit,“ říká MUDr. Machač. „Co ale rozhodně nedoporučuji, je vyvolávat měsíčky v době před ovulací. V takovém případě by si žena mohla ovulaci zablokovat,“ dodává.

V případě, že se předpokládaná menstruace naopak nedostaví vůbec, je vhodné navštívit lékaře. Vynechání měsíčků může být následkem počátku těhotenství, cysty na vaječnících nebo neuvolněného vajíčka.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz