Domů     Medicína
Místo obdobím říje nás příroda obdařila menstruací  
Dagmar Garciová 20.4.2020

Vyvolat menstruaci za pomoci vitaminu C, horké vany, vysoké fyzické zátěže nebo několika doušků červeného vína podle odborníků nefunguje. Internetové diskuse jsou však podobných doporučení plné.

Jaké jsou nejčastější mýty, které se točí kolem více či méně pravidelného menstruačního krvácení, jež ženy doprovází téměř polovinu života?.

„Lidé nemají období říje, které se u jiných savců objevuje jednou či dvakrát do roka. Místo toho ženy každý měsíc menstruují. Oba tyto procesy řídí hormony. Pokud tedy chceme vyvolat či oddálit menstruaci, musíme změnit hladinu hormonů v těle ženy,“ vysvětluje MUDr. Štěpán Machač, IVF specialista a odborný garant reprodukční kliniky Reprofit. „Toho však nedocílíme ani vitaminem C, a už vůbec ne horkou vodou,“ dodává.

Poprvé se dívky s menstruací setkají kolem dvanáctého roku věku. Je přirozenou součástí cyklu, při kterém se nejprve uvolní zralé vajíčko, které čeká na oplodnění. Pokud k němu nedojde, tělo ho spolu s děložní výstelkou vyloučí ve formě menstruační krve.

S železnou pravidelností se tento jev objevuje každých 26–35 dní až do období menopauzy. Existují také ženy, jejichž cyklus trvá 50–60 dní nebo je dokonce zcela nahodilý. V takových případech však s největší pravděpodobností k uvolnění vajíčka vůbec nedochází, a není tak možné přirozeně otěhotnět.

„Pokud žena neplánuje mít děti, nemá menstruace z pohledu medicíny prakticky žádné opodstatnění. Pro zdravé fungování jednoduše není nutná,“ říká MUDr. Machač. V minulosti obvyklá mnohočetná těhotenství, kojení do dvou či tří let a kratší délka života mohly za to, že ženy prožily menstruaci jen 100–150× za život.

Dnes je to až 4× více. „Snad nikdy v historii neměly ženy menstruaci tak často jako dnes,“ doplňuje specialista.

Menstruační krvácení doprovázené celkovým úbytkem energie, přecitlivělostí a bolestmi v podbřišku znepříjemňuje ženám každý měsíc průměrně čtyři dny. Za celý život takto prožijí přibližně 1 800 dní, což je téměř pět let života.

„Občas ženy potřebují menstruační cyklus posunout – například kvůli dovoleným nebo pracovním povinnostem. Za pomoci hormonálních preparátů jej dokážeme vyvolat i oddálit,“ říká MUDr. Machač. „Co ale rozhodně nedoporučuji, je vyvolávat měsíčky v době před ovulací. V takovém případě by si žena mohla ovulaci zablokovat,“ dodává.

V případě, že se předpokládaná menstruace naopak nedostaví vůbec, je vhodné navštívit lékaře. Vynechání měsíčků může být následkem počátku těhotenství, cysty na vaječnících nebo neuvolněného vajíčka.

Související články
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz