Obezita komplikuje každodenní život tisícům lidí a často stojí i za závažnými zdravotními problémy, jako je cukrovka, vysoký tlak, problémy se srdcem nebo bolesti zad. Jen v České republice trpí obezitou přes 150 tisíc lidí.
Řešení pro ty, kteří nezvládají zhubnout jinou cestou, nabízí bariatrická chirurgie.
Při speciálním chirurgickému zákroku se zmenší objem žaludku, upraví stravovací návyky a sníží pocit hladu. Podle zkušeností pacientů i provedených klinických studií operace významně přispívá ke zlepšení či dokonce k úplnému vyléčení cukrovky II. typu.
Pro všechny, co se chtějí dozvědět o obezitě a její možné léčbě více, vznikl projekt „Za lehčí život.“.
Obezita je palčivým celosvětovým problémem. Podle Světové zdravotnické organizace zemře ročně
v důsledku extrémní nadváhy na celém světě více než 3 miliony lidí. Statistiky naznačují, že do roku 2030 bude obézních více než 50 % Evropanů. V České republice v roce 2018 trpělo diabetem II. typu 928 000 lidí a na léčbu tohoto onemocnění je ročně vynaloženo až 20 miliard korun.
„Riziková je obezita při hodnotách BMI nad 35. Často je doprovázená celou řadou závažných chorob, jako je cukrovka II. typu, srdeční a cévní onemocnění, problémy s pohybovým aparátem či dokonce rakovinou.
Pacientům zkracuje obezita život o zhruba 10 let,“ přibližuje prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z Centra diabetologie IKEM.
Na problematiku nadváhy ve spojitosti s diabetem II. typu proto v rámci „Světového dne obezity (4. března 2020) upozorňuje kampaň „Za lehčí život.“ Varuje před zdravotními riziky spojenými s obezitou a informuje o možnostech účinného řešení tohoto problému.
Zabývá se nejen přebytečnými kilogramy, ale i úskalími ve zdravotní, sociální, emoční a materiální rovině, která se s extrémní obezitou pojí. Snaží se tak ulehčit život lidem, kteří se dlouhodobě potýkají s vysokou nadváhou.
S přibývajícím množstvím obézních lidí se rozvíjejí i možnosti léčby. Jednou z nich je bariatrická operace, při které se zmenší objem žaludku a odstraní buňky zodpovědné za vylučování tzv. hormonů hladu.
Celá operace probíhá laparoskopicky skrz malé vpichy do břišní dutiny, nepředstavuje tedy velký zásah do těla pacienta. „Tímto způsobem se odstraní zhruba 80 % objemu žaludku a jeho zbytkový obsah se zmenší z 300 ml na přibližně 150 až 180 ml.
Člověk se zmenšeným žaludkem začne přijímat méně potravy a také se rychleji zasytí, zatímco ostatní funkce orgánu zůstanou beze změny,“ vysvětluje prof. MUDr. Mojmír Kasalický, CSc. z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
Až u 70 % pacientů může po bariatrické operaci dojít k vyléčení diabetu II. typu. Je nutné ale i po operaci dodržovat vhodný jídelníček a správný životní styl. „Většině pacientů po operaci ustoupí problémy spojené s nadváhou, sníží se jim tlak, zmírní bolesti kloubů a upraví se hodnoty cukru v krvi.
V některých případech se dokonce zmírní natolik, že jim můžeme vysadit léky na léčbu cukrovky,“ doplňuje prof. Martin Haluzík.
V Česku je možné zákrok podstoupit na 15 specializovaných pracovištích. Operace je hrazena ze zdravotního pojištění, ne každý je ale pro tento typ operace vhodný. Vhodný pacient musí splňovat některá kritéria, mezi která patří BMI nad 35 s přidruženými problémy (cukrovka, vysoký krevní tlak nebo dlouhodobé bolesti kloubů a zad).
Pacient by měl být také hormonálně i psychicky v pořádku. Proto je nutné před operací podstoupit řadu vyšetření u odborníků, kteří posoudí jeho vhodnost pro tento zákrok.
I přes pozitivní zkušenosti pacientů není povědomí o možnostech bariatrické operace v České republice příliš rozšířené. „O možnostech léčby mé obezity, která by navíc mohla znamenat i vyléčení mé cukrovky, jsem dlouho nevěděl a byl jsem z toho velmi nešťastný.
Nemohl jsem dobře vykonávat svou práci a omezovalo mě to i v soukromém životě. Díky doporučení lékařů a podstoupení operace jsem zhubnul 60 kilo, zmizely veškeré zdravotní problémy a mohu bez obav dělat to, co mě baví a co mám rád,“ říká pacient Martin Krčma.