Domů     Medicína
Kvůli slábnoucím smyslům jsou senioři zranitelnější
Dagmar Garciová 14.2.2020

Požáry, úniky oxidu uhelnatého či náhlé zdravotní komplikace patří mezi události, jež jsou pro seniory mnohem nebezpečnější než pro ty, kteří jsou v produktivním věku. Senioři často žijí sami, jejich smysly slábnou, a proto neodhalí problém včas nebo na něj dostatečně rychle nezareagují – to je může stát i život..

„Starší lidé jsou obecně ohroženější těmito riziky, smysly slábnou, stejně jako rychlost uvažování a reakce. Například vznikající požár na sebe často upozorní především pachem. Čich však s věkem pomalu mizí.

Navíc plíce seniorů jsou méně odolné vůči infekci i chemickým látkám,“ vysvětluje prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno.

Podle statistické ročenky Hasičského záchranného sboru České republiky došlo jen za rok 2018 k 5 340 požárům v domácnostech, požáry stály život 61 osob a dalších 799 se potýkalo s různě vážnými poraněními.

Otrava oxidem uhelnatým zase zaujímá první místo v žebříčku náhodných otrav v Evropě. V Česku kvůli otravě oxidem uhelnatým skončí v nemocnici ročně stovky pacientů. Nebezpečnému plynu se často přezdívá „tichý zabiják“.

Neprovází ho žádný zápach nebo zabarvení a jeho vdechnutí ani nevyvolá podráždění.

Neradostnou bilanci tragických událostí se snaží zvrátit například v Moravskoslezském (MS) kraji. Místním, dříve narozeným občanům tu darovali 7 100 požárních hlásičů a detektorů oxidu uhelnatého. S distribucí jim pomohly „oázy“ pro seniory – Senior Pointy.

Ty využil MS kraj také při distribuci IN.F.Obálek (Informace jako forma ochrany), které pomáhají záchranným složkám rychle se zorientovat ve zdravotních rizicích seniorů v nesnázích.

Plastová obálka obsahuje jednoduchý formulář, kam člověk vypíše informace o tom, s čím se léčí, jaké má alergie a které léčivé přípravky pravidelně bere.

Zároveň je tam i kolonka s kontaktem na příbuzné nebo jiné blízké, jichž se případně záchranáři mohou zeptat na další podrobnosti. Přítomnost obálky prozradí záchranářům samolepka na ledničce, která je vidět pomocí UV světla i v místnosti plné dýmu.

Samotná obálka pak patří do ledničky, což je spotřebič, který má v domácnosti téměř každý.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz