Domů     Technika
Whitney Houston „oživí“ technika vynalezená už v polovině 19. století
Dagmar Garciová 12.2.2020

Osm let po své smrti zazpívá 26. března 2020 v Kongresovém centru Praha svoje největší hity americká zpěvačka Whitney Houston (1963-2012). Přesněji její světelný obraz, někdy označovaný jako hologram.

Ve skutečnosti jde o efekt popisovaný jako Pepperův duch. Angličan John Henry Pepper (1821-1900) jej používal už v polovině 19. století, kdy pracoval se systémem zrcadel. Trik zůstal dodnes v principu stejný, pouze se zlepšila technologie..

„Dlouho se psalo, že holografická turné jsou budoucnost koncertního průmyslu. Pravda je spíše taková, že jsou jeho současností. Vzpomenout můžeme na vystoupení rappera Tupaca na festivalu Coachella v roce 2012, v současné době můžete v New Yorku navštívit Billie Holiday, po světě cestuje virtuální Ronnie James Dio, bývalý zpěvák Black Sabbath.

Premiéry mají za sebou Roy Orbison, Buddy Holly nebo operní zpěvačka Maria Callas,“ vyjmenovává Petr Šoltés, spoluzakladatel projektu HOLOSTAGE.EU, který se specializuje na pódiové hologramy s celosvětovou působností.

U nás zrealizovali doposud největší pódiový hologram na koncertě Lucie Bílé v O2 areně o velikosti 12×8. Mimo ČR pak například hologram pro Krále Saudské Arabie či francouzského basketbalistu Tonyho Parkera.

„Ze své praxe a u našich zahraničních klientů vidíme, že ne všechny holografické hvězdy musejí být mrtvé. Po světě tak koncertuje japonská zpěvačka Hacune Mike, hovoří se i podobném turné skupiny ABBA, jejíž členové jsou naživu,“ popisuje.

Ačkoliv by se podle něj mohlo zdát, že holografické show jsou výsledkem pokroku techniky, opak je pravdou. Celý systém vychází z poměrně starého a známého triku, který používali iluzionisté. Už v roce 1862 jej pak John Pepper zpopularizoval v rámci divadelního představení o duchovi zjevujícím se v době vánočních svátků, a tak se pro něj vžilo označení Pepperův duch.

„Pepper měl pod pódiem ukrytou místnost se silně nasvíceným duchem. Před něj pak umístil soustavu nakloněných průhledných zrcadel, která jeho výrazný obraz odrážela na pódium,“ přibližuje Šoltés. Místo tajné místnosti s nasvícením se dnes používají vysoce výkonné projektory s 4K rozlišením (projektory srovnatelných parametrů jako ve velkých multikinech).

Původní trik s přenosem reálných herců v podobě duchů do scény je tedy v současnosti realizován pomocí projekce. Projektor promítá předem připravený 3D obraz a speciální holografická projekční folie umístěná před scénou pod úhlem 45° odrazí obraz zpět na pódium. „Zpěvák se tedy promítne, jako by tam doopravdy stál,“ doplňuje.

Související články
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz