Domů     Technika
Whitney Houston „oživí“ technika vynalezená už v polovině 19. století
Dagmar Garciová 12.2.2020

Osm let po své smrti zazpívá 26. března 2020 v Kongresovém centru Praha svoje největší hity americká zpěvačka Whitney Houston (1963-2012). Přesněji její světelný obraz, někdy označovaný jako hologram.

Ve skutečnosti jde o efekt popisovaný jako Pepperův duch. Angličan John Henry Pepper (1821-1900) jej používal už v polovině 19. století, kdy pracoval se systémem zrcadel. Trik zůstal dodnes v principu stejný, pouze se zlepšila technologie..

„Dlouho se psalo, že holografická turné jsou budoucnost koncertního průmyslu. Pravda je spíše taková, že jsou jeho současností. Vzpomenout můžeme na vystoupení rappera Tupaca na festivalu Coachella v roce 2012, v současné době můžete v New Yorku navštívit Billie Holiday, po světě cestuje virtuální Ronnie James Dio, bývalý zpěvák Black Sabbath.

Premiéry mají za sebou Roy Orbison, Buddy Holly nebo operní zpěvačka Maria Callas,“ vyjmenovává Petr Šoltés, spoluzakladatel projektu HOLOSTAGE.EU, který se specializuje na pódiové hologramy s celosvětovou působností.

U nás zrealizovali doposud největší pódiový hologram na koncertě Lucie Bílé v O2 areně o velikosti 12×8. Mimo ČR pak například hologram pro Krále Saudské Arabie či francouzského basketbalistu Tonyho Parkera.

„Ze své praxe a u našich zahraničních klientů vidíme, že ne všechny holografické hvězdy musejí být mrtvé. Po světě tak koncertuje japonská zpěvačka Hacune Mike, hovoří se i podobném turné skupiny ABBA, jejíž členové jsou naživu,“ popisuje.

Ačkoliv by se podle něj mohlo zdát, že holografické show jsou výsledkem pokroku techniky, opak je pravdou. Celý systém vychází z poměrně starého a známého triku, který používali iluzionisté. Už v roce 1862 jej pak John Pepper zpopularizoval v rámci divadelního představení o duchovi zjevujícím se v době vánočních svátků, a tak se pro něj vžilo označení Pepperův duch.

„Pepper měl pod pódiem ukrytou místnost se silně nasvíceným duchem. Před něj pak umístil soustavu nakloněných průhledných zrcadel, která jeho výrazný obraz odrážela na pódium,“ přibližuje Šoltés. Místo tajné místnosti s nasvícením se dnes používají vysoce výkonné projektory s 4K rozlišením (projektory srovnatelných parametrů jako ve velkých multikinech).

Původní trik s přenosem reálných herců v podobě duchů do scény je tedy v současnosti realizován pomocí projekce. Projektor promítá předem připravený 3D obraz a speciální holografická projekční folie umístěná před scénou pod úhlem 45° odrazí obraz zpět na pódium. „Zpěvák se tedy promítne, jako by tam doopravdy stál,“ doplňuje.

Související články
Medicína Technika 21.4.2025
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil  objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímání. Tento nový barevný vjem pojmenovali „olo“ a podle samotných autorů experimentu jej nelze reprodukovat ani zobrazit na žádné běžné obrazovce či tiskovině. Objev je výsledkem experimentu, při […]
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz