Zkoumání dalekého vesmíru je opět trochu blíž. V neděli 12. ledna 2020 oficiálně Čína spustila provoz největšího radioteleskopu na celém světě.
Agentura Nová Čína poskytla informace, že teleskop Five hundred meter Aperture Spherical Telescope (FAST) je dvakrát citlivější než teleskop Arecibo v Portoriku, který má průměr 305 metrů. Reflektor parabolické antény teleskopu se skládá ze 4450 panelů trojúhelníkového tvaru.
Nutno podotknout, že je nový radioteleskop skutečně úctyhodných rozměrů, základ tvoří anténa o průměru půl kilometru. Cena, kterou Číňané byli ochotni zaplatit, se v přepočtu vyšplhala na více než 4 miliardy korun a celá stavba trvala zhruba 5 let, přičemž dodatkové práce zabraly další tři roky.
Čína si své nové zařízení nehodlá nechat jen pro sebe, počítá se s tím, že na něm budou provádět výzkum vědci z celého světa. Badatelé si FASTu slibují lepší průzkum hlubin vesmíru, pátrání po gravitačních vlnách, zjišťování radiové emise z hvězd a galaxií a také případné pátrání po možném mimozemském životě.
Teleskop byl do provozu částečně uveden již v roce 2016, slavnostní spuštění však proběhlo až v lednu 2020.