Podivný kosmický objekt byl zachycen chilským teleskopem Atacama Large Millimeter Array. Za nálezem, jenž je vědci připodobňován k mytologickému tvorovi a označován jako Kosmický „yetti“, stojí Christina Williamsová z Arizonské univerzity..
Náhodně objevená galaxie pravděpodobně vznikla těsně po velkém třesku, někdy před 12,5 miliardy lety. Zvláštní na celé věci bylo to, že zaznamenané světlo vycházelo z prázdné oblasti, tedy nikoli z žádné nám známé galaxie.
Zřejmě bylo způsobené prachovými částicemi, které byly ohřáté hvězdami a které vznikaly uvnitř galaxie. Hvězdy byly skryty za oblaky prachu, proto zůstávaly až do současnosti „neviditelné“.
„Když jsem si všimla, že tato galaxie je neviditelná ve všech ostatních vlnových délkách, nadchlo mě to – to totiž znamenalo, že musí být opravdu daleko a ukrytá v oblacích prachu,“ řekla vědkyně. Doposud se o podobné existenci takových galaxií mohlo pouze spekulovat, nyní však již odborníci mají data o jejich výskytu.
„Zjistili jsme, že tato galaxie je skutečně monstrózní galaxií s podobným množstvím hvězd, jaké má například naše Mléčná dráha, ale kypící novou aktivitou – nové hvězdy tam vznikají asi stokrát rychleji než v naší vlastní galaxii,“ sdělil spoluautor studie Ivo Labbé, astronom z australské Swinburne University v Melbourne.
Nově položenou otázkou tak je, jestli podobných galaxií existuje více. Odpověď by mohl přinést dalekohled Jamese Webba, jenž má být vypuštěn do vesmíru v roce 2021.