Domů     Medicína
Centra porodní asistence jsou krok správným směrem
Pavel Polcar 17.10.2019

Od otevření prvního Centra porodní asistence v České republice uplynulo více než osm měsíců. Za tu dobu zde porodilo přes 230 žen, přičemž 70 procent z nich pouze s porodní asistentkou. Centrum v Nemocnici Na Bulovce ukazuje cestu, jak se dá změnit organizace a přístup k budoucím maminkám ve všech porodnicích v České republice.

Centrum vzniklo 9. února 2019 jako přímá odpověď na společenskou poptávku po respektujícím porodnictví. Tento koncept posiluje roli porodních asistentek v péči o těhotné a rodící ženy, zároveň však nabízí odbornost a bezpečí porodnice.

Již první výsledky Centra ukazují, že jde o cestu správným směrem. Celé tři čtvrtiny žen zde bez problémů zvládly porod pouze s porodní asistentkou, u 20 procent porodů byla využita konzultace či přítomnost lékaře.

„Vynikajících výsledků dosahujeme zejména v oblasti císařských řezů. V Centru porodní asistence skončilo císařským řezem jen 10 procent porodů, přičemž průměr v ČR se pohybuje kolem 24 procent, říká prof.

MUDr. Michal Zikán, Ph.D., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce.

Za prvních osm měsíců fungování využilo služeb specializovaných odborníků přes 230 žen a zájem v tuto chvíli silně převyšuje kapacitní možnosti. Hodnocení spokojenosti samotných rodiček lze sledovat například na Facebooku (Porodnice Bulovka).

Centrum porodní asistence není budova nebo prostor, ale princip, koncepce. Centrum znamená změnu přístupu k těhotné a rodící ženě, podporu role porodní asistentky a jinou organizaci porodního sálu.

Ve stávajících prostorách se stávajícím personálem jsme dokázali změnit organizaci a přístup tak, že jsme vytvořili prakticky porodní dům v porodnici, říká prof. Zikán.

Na základě zkušeností s provozem v Nemocnici Na Bulovce vzniká v pracovní skupině Ministerstva zdravotnictví ČR pod vedením paní náměstkyně MUDr. Aleny Šteflové Metodický pokyn, který podporuje a motivuje další porodnice ke změně organizačních zvyklostí a postupů.

Podle tohoto Metodického pokynu mohou vzniknout další centra v rámci celé České republiky. V současnosti je dokument připraven k připomínkování odbornými společnosti.

Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz