Domů     Medicína
V Praze se otevřela první Srdeční procházková trasa.
Dagmar Garciová 14.10.2019

Medicína jde kupředu mílovými kroky a při léčbě kardiovaskulárních chorob se v posledních letech pohybuje na špičkové úrovni. Tím, na čem je ovšem úspěch lékařů závislý, je spolupráce pacientů, jejichž role je například při léčbě srdečního selhání klíčová.

Stejně tak jako vhodná léčba jsou totiž důležitá režimová opatření. Jedním z nich je i pravidelný a adekvátní pohyb, vždy po konzultaci s lékařem. V Praze je proto od 29. září do 26. října 2019 otevřena první unikátní Srdeční procházková trasa, která je ideální právě pro pravidelné procházky pacientů se srdečním selháním, ale nejen jich. .

Při srdečním selhání nezvládá srdce dostatečně zásobit orgány krví, a pacient se tak potýká s řadou projevů tohoto onemocnění.  Ty lze však výrazně omezit díky vhodně nastavené léčbě a přístupu pacientů, kteří se neváhají ptát lékaře na všechny možnosti a současně aktivně dodržují režimová opatření doporučená lékařem.

Jedním z nich je pravidelný a zdravý pohyb, i proto vznikla v Praze první Srdeční procházková trasa. Pacienti i široká veřejnost ji najdou na Praze 2 a je dlouhá 2,8 km. Procházka trvající cca 45 minut klidnou chůzí vede z náměstí Míru přes ulici Ibsenova a Anny Letenské do Riegrových sadů, dále pak přes Polskou ulici do ulice U Kanálky a do sadů Svatopluka Čecha a zpět ulicí Slezskou až na startovní bod na náměstí Míru.

Stezka zvolená po konzultaci s odborníky představuje pro pacienty ideální terén pro zdravý a pravidelný pohyb.

„Ani pacienti se srdečním selháním nemusí zapomínat na pohyb. Vhodná pohybová aktivita a její intenzita by měla být vybrána na základě předchozí konzultace s lékařem. Jednou z doporučovaných forem pohybu jsou procházky.

Tento přirozený pohyb vede k zapojení hned několika svalů a srdci a cévám v rozumné míře prospívá. Díky takovémuto pohybu je tělo lépe zásobeno kyslíkem a svaly jsou daleko pevnější. Tento typ aktivity navíc příznivě působí nejen na tělo, ale i na psychickou pohodu pacienta,“ říká doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., II. interní klinika – klinika kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN.

Srdeční procházkovou trasou provázejí edukační oranžové židle s oteklými kotníky, se kterými se Pražané setkávali nad schody a kopci v loňském roce a stejně tak obyvatelé v centru Brna v roce letošním.

I letos tak svým netradičním designem židle upozorňují na oteklé kotníky, které jsou jedním z řady příznaků srdečního selhání. Stezka se otevřela 29. 9. 2019 na Světový den srdce a bude pro veřejnost značená do 26. 10. 2019. Je lemována nejen židlemi, ale také oranžovým značením na chodnících.

Stezka vede místy, kde je třeba vyvinout větší fyzickou námahu. Důvody jsou dva. Pestrý, ale adekvátní terén je příležitostí pro ideální pravidelnou zdravotní procházku. Stejně tak si na ní pacienti mohou pravidelně ověřit, že jsou v dobré kondici.

Zadýchají-li se pacienti na trase a bude-li pro ně znamenat nadměrnou únavu, i když se při předešlých procházkách cítili dobře a k takovému zadýchávání nedocházelo, trasa jim tak sama naznačuje, že je něco v nepořádku a měli by se obrátit na svého lékaře.

Související články
Medicína 24.11.2024
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu Adam Rodman z  bostonského Beth Israel Deaconess Medical Center, očekával, že chatboti s umělou inteligencí budou skvělým pomocníkem pro lékaře při stanovování diagnóz. Výsledky […]
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz