Stovky dětí ročně hledají odbornou pomoc v Dětském krizovém centru kvůli traumatům, která jim způsobuje týrání, sexuální zneužívání nebo zanedbávání. Se zpracováním traumatických zážitků jim mohou pomáhat hračky, které plní v terapeutickém procesu nezastupitelnou roli.
Kreativní lepidla, maňásci nebo xylofon se tak v rukách terapeutů stávají nástroji, jež dětem pomáhají se s prožitými traumaty vyrovnávat. .
„Hračky mají v terapeutickém procesu klíčovou roli. Děti se díky nim více otevřou, což jim umožní sdílet i nepříjemné zážitky, kterými si prošly. Na svá trápení už nejsou sami,“ popisuje Jana Pěchová, preventistka Dětského krizového centra.
„Pro terapii jsou vhodné téměř všechny hračky a hry. Pomáhají dětem posilovat kontakt s emočním prožíváním, při ventilaci pocitů a prožitků, uvědomování a naplňování svých potřeb a hranic, posilování sebepojetí.
Různé panenky a figurky nám zase pomáhají při přehrávání různých situací,“ říká Michaela Kolumpková, psycholožka Dětského krizového centra.
„Jako matky nás příběhy a počet týraných nebo jinak ohrožených dětí naprosto šokoval. Jestli jim hračky pomohou na chvíli zažít příjemné pocity, uvolnění a odreagování, pak splní svůj účel více než vrchovatě,“ vysvětluje Kristýna Křížová z hračkářství Agátin svět, které zajistí vybavení nového krizového centra v pražských Záběhlicích hračkami prostřednictvím veřejné sbírky.
Dětské krizové centrum pomáhá dětem také prostřednictvím telefonické Linky důvěry. Ta kromě týrání, sexuálního zneužívání nebo zanedbávání řeší i celou řadu dalších traumatizujících situací, které děti zažívají, například těhotenství nebo sebevražedné tendence.
„Stále častěji se setkáváme i s internetovou problematikou, například dětskou pornografií nebo kyberšikanou,“ dodává Pěchová. Za loňský rok linka přijala 4 672 kontaktů. Podle Pěchové se však na centrum stále obrací pouze malá část dětí, které problémy procházejí.
„Dětí, které volají na linku důvěry, je mezi námi mnohem víc, než si myslíme. Hovory přitom přicházejí po nocích a během víkendů, kdy má rodina dítěti poskytnout bezpečný a citově vřelý domov. To nám ukazuje, kolik rodičů děti ohrožuje nebo přinejmenším není schopno jim poskytnout ochranu a oporu,“ popisuje Kristýna Křížová, která sbírkou podpoří i linku, jejíž provoz týdně vyjde na 76 tisíc korun.
Klienty Dětského krizového centra bylo v loňském roce celkem 356 dětí, dále pak centrum poskytlo více než 12 tisíc konzultací právě dětem psychicky nebo fyzicky týraným, sexuálně zneužívaným, žijícím v ohrožujícím prostředí nebo procházejícím dalšími problémy.
Telefonická Linka důvěry funguje již od roku 1996 a přijala již více než 64 tisíc kontaktů.