Národní muzeum ve spolupráci s Etnologickým ústavem Národní akademie věd Ukrajiny a Velvyslanectvím Ukrajiny v České republice otevře ve svém Národopisném muzeu novou výstavu s názvem Stará Ukrajina Františka Řehoře, která zprostředkuje návštěvníkům každodenní život obyvatel východní Haliče očima sběratele, fotografa a spisovatele Františka Řehoře (1857-1899). Veřejné slavnostní zahájení výstavy proběhne 4. října od 18.00..
Řehořova etnografická práce je v Čechách velmi málo známá, přitom hraje velmi důležitou roli v česko-ukrajinských vztazích na konci 19. století. Jeho dokonalá znalost prostředí, ve kterém působil, velmi pečlivá systematická sběratelská a publikační činnost nabízí zajímavý a detailní pohled na život na západní Ukrajině.
Výstava návštěvníkům přibližuje život na západní Ukrajině koncem 19. století. Hlavním prvkem jsou zde Řehořovy autentické fotografie, které pomohou příchozím lépe porozumět souvislostem, v nichž byly předměty užívány a zároveň zpřítomňují badatelský, ale i osobní vklad Františka Řehoře.
Nedocenitelnou Řehořovou vlastností byla snaha zachytit každodenní život, který se pokusil zaznamenat do nejmenších detailů. Dokumentace života místních lidí, s nimiž se setkával, se stala jeho vášní. Z mnoha popisů je dodnes patrná vřelost a něha.
A právě tuto stránku Františka Řehoře se snaží nová výstava v národopisném muzeu Národního muzea návštěvníkům ukázat.