Domů     Vesmír
Jupiter, dárce života?
Martin Janda 18.9.2019

Plynný obr Jupiter je od Země vzdálen asi 4,5 astronomické jednotky. Pokud si odmyslíme představy autorů sci-fi, je život na něm prakticky vyloučen. Přesto se zdá, že lidstvo se mohlo vyvinout i díky působení této největší planety sluneční soustavy..

Podíváme-li se na většinu dosud objevených planetárních soustav, něco nám přijde divné. Obvykle se poblíž mateřské hvězdy vyskytují planety s pevným povrchem, avšak ty jsou mnohem větší než Země. A také mnohem žhavější, vždyť jejich oběžné dráhy bývají u hvězdy blíže než ta, po které obíhá Merkur kolem Slunce.

Náš solární systém však vypadá poněkud jinak. Poblíž Slunce krouží čtyři relativně malé planety s pevným a v případě Země i s tekutým povrchem. Pak následuje pás mrňavých planetek a za ním se zjeví dva velcí obři:

Jupiter a Saturn. A nakonec, už ve velké vzdálenosti od Slunce, obíhají dva ledoví obři Uran a Neptun. Planety se od sebe liší nejen velikostí či složením. Ukazuje se totiž, že ve svých rodných listech nemají stejná data narození, například ledoví obři jsou starší než Země či Venuše.

Čím jsou tyto anomálie způsobeny? Podle výzkumu badatelů z prestižní Princestonské univerzity je s velkou pravděpodobností má na svědomí Jupiter. V mladých a bouřlivých letech sluneční soustavy nechybělo příliš k tomu, aby se velké planety, tzv.

superzemě, uhnízdily poblíž Slunce podobně, jako je tomu v jiných systémech. Kdyby se tak stalo, Země by zcela jistě nevznikla, a historie by druhu homo sapiens by se nikdy nezačala psát.

Jupiter se však rozhodl, že si na velké skalnaté planety, které byly menší než on, posvítí. I on se vydal směrem ke Slunci a zastavil se zhruba na dnešní oběžné dráze Marsu. Gravitačním působením doslova vykolejil tělesa obíhající před ním.

Došlo ke srážkám a k rozpadům, některé z planet v nastalém zmatku zabloudily do žhavých útrob Slunce, kde se vypařily. Jupiter si tak zahrál jakýsi planetární kulečník.

Později se Jupiter začal od Slunce vzdalovat, což bylo dáno i gravitačním působením Saturnu. Z trosek a prachu obíhajícího kolem Slunce se začaly znovu formovat planety. Materiálu však již bylo méně, takže žádní giganti zde nevznikli.

Tak se tedy podle vědců zrodily terestrické planety včetně Země. Jupiter tedy životu posloužil zřejmě více, než se dosud tušilo.

Související články
Vesmír 19.4.2025
Nález mimozemského života by byl bezesporu největším objevem v dějinách vědy. Ačkoliv kosmické sondy už prolétly kolem všech planet naší soustavy a čím dál dokonalejší teleskopy nahlížejí do stále vzdálenějších koutů vesmíru, důkaz toho, že život na planetě Zemi není jen osamoceným výkřikem do tmy stále schází. Nedávný objev v atmosféře exoplanety K2-18b proto vzbudil […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz