Výzkumníci z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se svými kolegy z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK) představili světu studii, ve které předkládají důkazy o škodlivosti nošení vysokých podpatků. Podle odborníků škodí kolenům a kotníkům.
Čeští vědci na výzkumu spolupracovali s tureckou univerzitou Hacettepe. Článek již byl publikován v odborném časopise PM&R Journal.
„Prokázali jsme, že dlouhodobé nošení vysokých podpatků působí negativně na strukturu Achillovy šlachy a způsobuje časné artrotické změny na kolenní chrupavce. A to i u mladých žen,“ řekl MUDr. Kamal Mezian, Ph.D. z Kliniky rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty.
Výzkumníci se zabývali otázkou, jaká je zátěž při chůzi na podpatcích nejen na kolenní klouby, ale také na kolenní chrupavky, Achillovy šlachy a plosky nohou.
Podle vědců je bezpečné nosit podpatky do výšky maximálně 4 centimetrů. „Toto mírné zvýšení se doporučuje i u pacientů s bolestmi pat v důsledku přetížení, takzvanou patní ostruhou. My našim pacientkám doporučujeme nošení obuvi na vysokém podpatku pouze výjimečně při zvláštních příležitostech,“ uvedl Mezian.
Z dlouhodobého hlediska může nošení vysokých podpatků velice nepříjemně ovlivňovat pohybový aparát. Výzkumníci uvádějí, že se za prokázané považuje zvýšené riziko poranění hlezna a rozvoje vbočeného palce (hallux valgus). Jsou ale předpokládány i další zdravotní důsledky.