Jmenuje se RoboBee X-Wing a za jejím sestrojením stojí vědci z Harvard Microrobotics Lab. Jejich verze miniaturní robotické včely je zajímavá také faktem, že ji kompletně pohání pouze solární energie.
Inspirace RoboBee je podle odborníků jasná, původně však tato technologická novinka vlastnila pouze jeden pár křídel a její hmotnost nedosahovala ani desetiny gramu. Aby mohla létat, musela být neustále připojena ke zdroji energie.
Nejnovější verze má dva páry křídel a je vybavena solárními články. Ačkoli se tak zvedla její hmotnost na 259 miligramů, její letové schopnosti jsou nyní stabilnější a bez nutnosti kabelového připojení.
Doba samostatného provozu je prozatím velice krátká, ve vzduchu se udrží sotva půl vteřiny a k dodání energie potřebuje specifický zdroj světla. Vědcům je jasné, že přidáním baterie by se provoz zefektivnil, ale podstatně by se zvýšila hmotnost, a to zatím není v plánu.
„Přechod od dvou křídel ke čtyřem byl opravdu faktorem, který nám umožnil zvýšit vztlak, aniž by současně došlo ke zvýšení spotřeby energie,“ konstatoval harvardský inženýr E. Farrell Helbling.