V dnešní době je velice snadné, aby lékaři nebo umělá inteligence rozpoznala širokou škálu nemocí od depresí, úzkosti, různých psychóz, cukrovky nebo alkoholismu. Pomoci jim k tomu má vyjadřování na Facebooku a dalších komunikačních serverech.
Na zdravotní problémy a jejich rozpoznávání se zaměřila studie amerických vědců v odborném časopise PLOS ONE. „Příspěvky na sociálních sítích se velmi často týkají životního stylu a zážitků, ale také toho, jak se lidé cítí,“ vysvětluje hlavní autorka studie Raina Merchantová.
Základní myšlenka celého projektu je získávání informací z používaného jazyka uživatelů internetu. Lékaři však musí k jejich zkoumání obdržet dobrovolný přístup od potenciálních pacientů. Poté mohou za pomoci odborné diagnostiky určit jejich celkový zdravotní stav.
„Výzkum je sice teprve v začátcích, ale doufáme, že z příspěvků pacientů na Facebooku získáme data, která nám pomohou lépe informovat je o jejich zdravotním stavu,“ upozornila Merchantová.
První testování již proběhlo a podle odborníků bylo úspěšné. Informace od tisíce pacientů posloužily k vytvoření tří modelů, kde rozebrali samotné příspěvky, odhadli zdravotní stav a následně provedli kombinaci obojího.
„Naše digitální řeč odráží důležité aspekty životů, které jsou značně odlišné od toho, co nám poskytují tradiční lékařská data. Mnoho studií nám ale nyní ukazuje spojitost mezi jazykovými vzory a určitými chorobami – jako je třeba deprese nebo jazyk, z něhož se dá poznat, že někdo žije s rakovinou,“ popsal další z autorů práce Andrew Schwartu.