Podle nové studie, publikované australskými vědci, stačí tzv. nočním sovám pouhé tři týdny k tomu, aby si převrátily svůj cirkadiánní rytmus a staly se z nich ranní ptáčata. Změna spánkových návyků navíc lidem podle všeho prospěje a pozitivně ovlivní jejich duševní pohodu..
Výzkum, kterého se účastnilo na 22 nočních sov, probíhal na univerzitách v Surrey, Birminghamu a na University of Monash v Melbourne.
Účastníci většinou chodili spát kolem půl třetí ráno a vstávali až po desáté hodině dopolední.
Všichni museli dodržovat striktní pokyny od vedoucích lékařů po dobu tří týdnů, jako např. vstávat o tři hodiny dříve, než byli zvyklí, využívat co nejvíce přirozeného světla, vydatně snídat, poslední jídlo si dávat nejpozději v 19 hodin, po 16. hodině žádný krátký spánek, do postele chodit alespoň o dvě hodiny dříve než dosud a cvičit pouze ráno.
Prakticky všichni účastníci studie, kteří se naučili vstávat brzy, následně pociťovali menší stres a během dne nebyli tak ospalí. Také se ukázalo zlepšení kognitivního a fyzického výkonu a vrchol sil se dostavil odpoledne místo večer.
„Když chodíte spát pozdě v noci, míjíte se se standardním rozvržením dnů ve společnosti, což může mít mnohé nežádoucí účinky, od ospalosti během dne po horší duševní zdraví,“ uvedl spoluautor studie Andrew Bagshaw ze střediska pro zdraví lidského mozku Birminghamské univerzity a dodává „nejzajímavější je absolvování kurzu, že změna se projevila na zlepšení duševní pohody a vnímání ospalosti, což byl pro účastníky velmi pozitivní výsledek.“.