V současné době sužuje Demokratickou republiku Kongo jedna z nejhorších epidemií eboly, podle odborníků by se mohla vyrovnat a dost možná i překonat tamní krizi z roku 2013.
Země, kde stále probíhají válečné konflikty, hlásí již přes tisíc mrtvých, situaci zároveň ani nepomáhá fakt, že ozbrojenci se neštítí útočit na nemocniční zařízení a vraždit tamní lékaře, včetně těch, kteří se účastní zdravotnických misí.
„Od prvního května máme hlášeno 1510 případů eboly v provinciích Severní Kivu a Ituri v Demokratické republice Kongo. Čekáme, že i nadále bude docházet k rychlému akutnímu šíření,“ prohlásil Michael Ryan ze Světové zdravotnické organizace (WHO).
Podle odborníků se již nyní situace vymyká kontrole, přibližně třetina pacientů umírá mimo ebolová centra, např. ve svých domovech, často se ani nezjistí, že skutečně podlehli ebole. Ti, kdo o ně pečovali, tak mohou být další nakažení.
„Přes šedesát procent úmrtí jsou lidé, které nedokážeme spojit s žádným předchozím případem eboly, což ukazuje, že máme mimo kontrolu řetězec přenosu,“ upozornil ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber.
Veškeré snahy zdravotníků také narážejí na vskutku neklidnou politickou situaci v zemi a rozšiřující se nepravdy o vakcínách. Od začátku letošního roku se eviduje již přes 40 útoků na zdravotnická zařízení s více než 80 zavražděnými.
Tato situace bohužel přiměla různé mezinárodní organice, včetně zmíněných Lékařů bez hranic, aby své aktivity v zemi přerušily.
Nemoc se tak stává nekontrolovatelnou a strach mají i obyvatelé sousední Ugandy, kam by se vir mohl s nakaženými uprchlíky dostat. „Uganda má stále pro uprchlíky otevřené dveře, takové jsou naše zákony, povolíme těmto lidem vstup do země, ale zároveň musíme být obezřetní, abychom tím neohrozili zdraví našich občanů,“ udávají tamní představitelé.