Nejnovější studie zaznamenala, že 96 % ze 417 pozorovaných národních parků se potýkalo se znečištěním ovzduší minimálně v jedné ze čtyř kategorií – znečištěný vzduch, poškození přírody, mlhavá obloha nebo klimatické změny.
Podle zprávy z Asociace ochránců národních parků (NPCA) jsou na tom nejhůře Joshua Tree Mojave, Sequoia a Kings Canyon, kde je úroveň znečištění srovnatelná s hustě obydlenými městy jako je Los Angeles nebo Houston..
NPCA uvedla, že 85 % parků mělo znečištěné ovzduší a 89 % bylo vystaveno znečištění smogem. 88 % parků ovlivnilo znečištění ovzduší půdy a vody. „Špatná kvalita ovzduší v našich národních parcích je znepokojující a nepřijatelná,“ sdělila Theresa Pierno, prezidentka a generální ředitelka NPCA. „Téměř každý z našich více než 400 národních parků je sužován znečištěním ovzduší. Pokud nepřijmeme okamžitá opatření, výsledky budou zničující a nevratné.“.
Co se týká poškození přírody, tak úroveň znečištění ve 368 parcích vedla k ohrožení některých druhů a jejich přirozených stanovišť. „Znečištění ovzduší dusí stromy, růst plodin a způsobuje, že listy běžných dřevin zčernají a chřadnou.
Znečištění dusíkem a sírou, které je způsobeno deštěm, sněhem nebo mlhou, může zapříčinit změny v chemii půdy a vody, což ovlivňuje schopnost rostlin a zvířat v dané oblasti přežít.“ uvádí zpráva.
Podle NPCA by se dal problém vyřešit přechodem na čistou energii a ochranou zákonů o čistém ovzduší a klimatu.