Pomocí vesmírného teleskopu Chandra se týmu astronomů podařilo zaznamenat záblesk rentgenového záření, jež indikuje srážku dvou neutronových hvězd. Různé barvy představovaly různé úrovně rentgenové energie..
Ze střetu vznikla zcela nová neutronová hvězda, která se může chlubit velice silným magnetickým polem, proto se řadí mezi tzv. magnetary. Toto vesmírné těleso se podle vědců nachází ve vzdálenosti 6,5 miliard světelných let.
Magnetary jsou nestabilní a velmi různorodé, také rotují rychleji než ostatní neutronové hvězdy. „Dosud dobře nechápeme fyzický stav hmoty v neutronových hvězdách. Fúze zahrnující neutronové hvězdy produkují spoustu unikátních dat, která nám dávají vodítka o povaze samotných neutronových hvězd a co se stane, když se srazí,“ řekl Bret Lehmer z Arkansaské univerzity.
Neutronové hvězdy vznikají ze „smrti“ masivní hvězdy, jejíž gravitační pole se zhroutilo a explodovalo jako supernova. V případě, že se nestane černou dírou, zůstává ve vesmíru velice husté rotující jádro – neutronová hvězda. V Mléčné dráze jich je zpozorováno kolem 3000.