Když dospělý člověk vidí špatně, jde automaticky k očnímu specialistovi. U dětí je situace poněkud odlišná. Především ty nejmenší vám vůbec nic neřeknou. Dáno to může být věkem, ale také tím, že zkrátka jakékoli problémy se zrakem považují za normální záležitost.
Často jdou rodiče s dětmi k lékaři až v momentu, kdy si začnou stěžovat na bolesti hlavy, případně si budou hodně mnout oči při čtení či dívání se na televizi. To už je často pozdě. Kdy tedy jít poprvé s dítětem k lékaři?
Jaké následky může mít opomenutá péče? Jak často chodit na preventivní prohlídky?
Kdy s dítětem vyrazit poprvé k očnímu lékaři?
První oční prohlídku absolvují děti již po narození. Další vyšetření je na řadě ve věku 3 let. Mnohdy se lze setkat s tím, že přijdou měřit zrak přímo do mateřské školy. Pokud je něco v nepořádku, rodič s dítětem následně navštíví ordinaci odborníka, který ho podrobně vyšetří.
Je velmi pravděpodobné, že tříleté dítě nebude spolupracovat, nicméně snaha dosáhnout validního vyšetření se určitě vyplatí.
Jaké jsou důsledky opomenuté péče?
Většina očních vad se dá vyléčit v dospělosti. Jedná se především o dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus. Jestliže ovšem neodhalíte včas tupozrakost, při níž je jedno z očí slabší než to druhé, může mít dítě v dospělosti velký problém na trhu práce.
Tupozrakost se léčí ve věku zhruba 6 až 7 let. Zdravé oko se v případně diagnostiky problému řeší zakrýváním zdravého oka. Existují dětské dioptrické brýle se specifickým okluzorem. V dospělosti už tento postup aplikovat nelze.
V jakých intervalech navštěvovat s dítětem specialistu?
Zjistí-li se u dítěte některá z vad, problém se řeší individuálně s odborníkem. Je jasné, že dítě nejspíše nedostane brýle na čtení a nebude muset již očního lékaře navštěvovat.
Spíše se mu upraví zrak brýlemi na dálku, případně se koriguje tupozrakost. Standardně se navštěvuje oční lékař s dítětem dvakrát ročně.