Archeologům se podařilo najít části nejstarších tetovacích nástrojů, zajímavostí je, že byly vyrobeny z lidských kostí. Artefakty pochází z ostrova Tonga v Tichém oceánu.
Vědci z univerzity v australské Canbeře se zabývali analýzou čtyř kostěných hřebínků, které sloužily domorodcům k procesu tetování. Pro zjištění stáří nástrojů nalezených již v roce 1963 použili nyní odborníci radiokarbonovou metodu, jež ukázala, že se jedná o výrobek starý více než 2700 let.
Navíc se jim podařilo zjistit, že dva hřebínky jsou vyrobeny z ptačích a dva z lidských kostí.
Spoluautorka studie o stáří artefaktů Michelle Langleyová řekla: „V této době nežili na ostrově žádní jiní dostatečně velicí savci a lidské kosti byly oblíbeným materiálem pro výrobu tetovacích hřebínků.“ Další ze skupiny archeologů, Geoffrey Clark, se vyjádřil k samotnému tetování v časovém období, ze kterého pocházejí nástroje.
Podle něj bylo tetování považováno za způsob, jak se spojit se zemřelými předky.
Hřebeny určené k tetování byly jednoduché čepele vyrobené z naostřených kostí, ty byly nořeny do inkoustu a následně vtlačovány do lidské kůže, je to typický způsob zdobení kůže obyvatel Oceánie. Oproti dnešním technikám byla dřívější tvorba tetování mnohem bolestivější.