Britská vědkyně Jocelyn Bell Burnellová dnes v pražském Lichtenštejnském paláci vystoupila na konferenci Ženy ve vědě. Ještě jako studentka v 60. letech objevila rotující neutronové hvězdy, které původně nazvala malými zelenými mužíčky.
Jednalo se o pulzary, jež měly zásadní vliv na moderní fyziku. Hlavním tématem konference bylo zastoupení mužů a žen ve vědě a rovné příležitosti. Zúčastnilo se jí na sto padesát hostů z českých vysokých škol a výzkumných institucí.
„Britská věda těží z diverzity,“ uvedl britský velvyslanec Nick Archer, jehož tým konferenci uspořádal spolu s českou akademií věd. „Britské vědkyně, které jsme do Prahy přivezli, jsou průkopnice ve svých oborech.“ Na konferenci vystoupila například také neuroložka baronka Susan Greenfieldová, bioložka Dame Ottoline Leyserová nebo profesorka Jennifer Rubinová, odbornice na kriminalitu a veřejné zdraví.
„Česko-britská spolupráce ve vědě je robustní,“ dodal Archer. Británie je po Německu druhým nejčastějším zahraničním partnerem pro české výzkumníky. Více než 1 000 britských a českých vědců v současnosti pracuje na 380 společných projektech v rámci evropského programu Horizon 2020. Britsko-česká vědecká spolupráce produkuje v průměru 1 500 odborných článků za rok.