V pátek 1. března startuje již osmý ročník Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Nepřetržitého cvičení se zúčastní pacienti a jejich blízcí, lékaři, zdravotní sestry, fyzioterapeuti a další podporovatelé po celé České republice..
Den a noc pohybu na žíněnkách, posilovacích strojích nebo venku – to čeká stovky lidí, kteří se rozhodli podpořit nemocné s roztroušenou sklerózou (RS). MaRS potrvá 24 hodin. „Maraton MaRS je vlastně skládačka složená ze vzájemně propojených sportovišť po celé republice i v zahraničí, města spolu komunikují pomocí telemostů, a vzájemně se tak ve cvičení povzbuzují,“ popisuje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který celou akci organizuje.
Z dobrovolného vstupného se pacientům s RS přispívá na fyzioterapii či na pomůcky, které pojišťovny nehradí. Celkem v České republice trpí RS – chronickým zánětlivým onemocněním centrálního nervového systému – přibližně 20 000 pacientů.
Registr pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) jich prozatím eviduje takřka 14 000. „Dříve se pohybová aktivita pacientům s RS příliš nedoporučovala, aby se jim ještě více nezhoršila únava – jeden z častých a výrazně limitujících příznaků.
Dnes už ale víme, že pravidelná péče o fyzickou i psychickou kondici je naprosto zásadní a je nezbytnou součástí úspěšného léčebného režimu,“ vysvětluje doc. MUDr. Dana Horáková, Ph.D., z MS Centra při Neurologické klinice 1. LF UK a VFN Praha.