Jak zvýšit zájem o nepovinná očkování? Čeká nás příval diabetu? Jaký je rozdíl mezi praxí v Německu a České republice? To jsou jen některé z otázek, které se pokusí zodpovědět přednášející na Kongresu primární péče, kam se tento pátek sjedou stovky všeobecných praktických lékařů, praktických lékařů pro děti a dorost a zdravotních sester z celé České republiky.
Při dvoudenní akci ale přijdou na přetřes i elektronické neschopenky, odchody lékařů do zahraničí nebo budoucnost dětských lékařů..
Lékaři se dozví novinky z oborů, jako je neurochirurgie, psychiatrie, diabetologie či gastroenterologie, bude se diskutovat nad tématy spojenými s budoucností praktického lékařství v České republice. Debatovat se bude také o reformě primární péče, která určí, jak budou praktici fungovat v dalších desetiletích.
„Budeme řešit e-neschopenky, jejichž prozatímní podoba je paskvil, a přesto mají začít platit letos v červenci. Dotkneme se větších pravomocí praktiků v péči o chronické pacienty, diabetiky, astmatiky, pacienty s CHOPN či hypertoniky – pacienty s vysokým tlakem.
A určitě se budeme bavit o budoucnosti dětských praktických lékařů,“ říká MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů (SPL).
Velký zájem čekají organizátoři kongresu o blok věnovaný očkování. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je odmítání očkování mezi 10 největšími hrozbami pro naše zdraví pro rok 2019, a to vedle takových nemocí, jako je HIV, ebola nebo horečka dengue.
V České republice podstupuje povinné očkování o řádově několik procent lidí méně než před 10 lety. Například u spalniček klesla proočkovanost v souladu s vyhláškou skoro o 20 %, pokles zaznamenávají lékaři i u dalších očkování.
Podle lékařů tak dochází k postupné ztrátě proočkovanosti, která chránila před takovými nemocemi jako spalničky nebo dětská obrna celou společnost. „Odpor proti očkování s sebou nese riziko šíření a návratu nemocí, které byly donedávna považovány za téměř vymýcené.
Riziko odmítání očkování se týká zejména dětské populace. Sekundárně ale představuje nebezpečí i pro dospělé, mezi které se infekční nemoci od dětí rozšiřují,“ vysvětluje MUDr. Michal Bábíček, místopředseda Sdružení praktických lékařů (SPL).