Že je spánek důležitý asi netřeba ani zdůrazňovat. Co se ale s lidským tělem děje, když je ho nedostatek? Na to se zaměřil tým vědců z univerzity v Hong Kongu (HKU).
Čínští badatelé zjistili, že nedostatek spánku by mohl poškodit DNA a ovlivnit její schopnost regenerace, to může pravděpodobně vést ke zvýšení rizika rakoviny. „Jedná se o předběžnou studii, ale jsou zde jasné náznaky, že přerušení spánku není dobré a může mít negativní vliv pro lidské geny,“ řekl Dr. Gordon Wong Tin-chun, spoluautor studie a docent na oddělení anesteziologie HKU.
Klinická studie byla prováděna na 49 lékařích ze dvou různých nemocnic, kdy polovina z nich pracovala převážně v noci, a tak neměla dostatečný přísun spánku. Centrum pro kontrolu nemocí v USA (CDC) udává, že lidé ve věku od 18 do 60 let potřebují minimálně 7 hodin spánku každý den.
U lékařů pracujících v noci byla krevními testy prokázána nižší produkce genu stojícího za schopností opravy DNA, kdežto u druhé skupiny testovaných subjektů, s normálním biorytmem a dostatkem spánku, nebylo zjištěno žádné poškození.
Profesor Michael Irwin, vedoucí oddělení anesteziologie HKU, uvedl, že nedostatek spánku nepůsobí pouze na fyzickou stránku člověka, ale má také psychologický dopad a může ovlivňovat úsudek.