Představte si tu možnost dostávat signály přímo až k uchu, aniž by je mohl zaznamenat někdo jiný v okolí. S unikátním laserovým systémem přišli vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT).
Výhodou je, že uživatel nepotřebuje mít u sebe žádné zařízení či být v tichém prostředí..
Lasery hrají v dnešní moderní době klíčovou roli především v přenosu digitálních dat. Jejich užití je jak v optických kabelech, tak i v rámci bezdrátových spojů. Mezi největší výhody laseru se řadí vysoká rychlost přenosu dat, nízká spotřeba a relativně nízké zkreslení.
Pro přenos zvuku se však musí docílit opačných požadavků – vysokého výkonu, omezené propustnosti a silné závislosti na okolním prostředí a šumu. Vědci však dokázali dostat z obou technologií to nejlepší.
V systému je využit fotoakustický jev, díky kterému se za pomoci různě modulovaných pulzů světla, absorbovaného okolím, vytvoří zvukové vlny, jež nastanou při rozdílu tlaku v daném místě. Vědci používají dvou odlišných laserů, zaměřených na jiné frekvence, které je potřeba v konečné fázi vytvořit.
Vytvořený laserový systém je pro člověka bezpečný, poněvadž jeho výkon je nízký. Výsledný zvuk je pro lidské ucho slyšitelný a díky tomu, že lze lasery zaměřit s velkou přesností, reagují na pohyb objektu. Takto vytvořený systém má obrovský potenciál.
Současný prototyp dokáže přenést zvuk s výkonem 60 dB na vzdálenost 2,5 m. Vědci se do budoucna budou snažit o dosažení většího zvukového výkonu a větší vzdálenosti.
Technologie je přínosná z hlediska možnosti přenášení zvuku i do hlučných míst. Využití by našla zejména ve vojenském prostředí či pro zabezpečovací systémy. Negativní přínos lze spatřovat v tom, že by se systém mohl zneužít pro manipulaci a dezinformaci.
Pokud by člověk slyšel něco, co by neměl, aniž by o tom věděl, mohlo by to u něj vyvolat halucinace.