Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila odmítání očkování na seznam největších zdravotních hrozeb současnosti.
Odmítání očkování se tak řadí k takovým hrozbám, jako je HIV, globální pandemie chřipky, znečištění ovzduší a klimatické změny, civilizační choroby, ebola a další. Vědci se neustále snaží veřejnost přesvědčit o prospěšnosti očkování, leč v mnoha případech marně.
K řešení těchto a dalších hrozeb představili v letošním roce nový pětiletý strategický plán.
Dle WHO hrozí návrat nemocí, kterým lze zabránit v šíření právě očkováním. (Např. od roku 2017 celosvětově stoupl počet případů spalniček, přestože je předcházení této nemoci vakcínou tak snadné a účinné.) Prevence očkováním proti chorobám ročně zabraňuje 2-3 milionům úmrtí a dalšímu 1,5 milionu by se dalo předejít, právě kdyby se globální pokrytí očkování zlepšilo, zní v oficiální zprávě z Ženevy.
Důvody, proč se lidé rozhodnou neočkovat, jsou složité, velkou roli hraje nedůvěra a nespokojenost s úrovní zdravotní péče. WHO je připravena těmto předsudkům čelit a nadále hodlá šířit osvětu o pozitivní účinnosti očkování.
V roce 2019 hodlají také zintenzivnit práci na eliminaci rakoviny děložního čípku a to zvýšenou produkcí vakcíny k boji s HPV.