Díky genovému inženýrství se vědcům podařilo vylepšit fotosyntézu. Dokážou tak zvýšit tvorbu organické hmoty rostlinami až o 40 %. Podle odborníků je to důležitý krok směrem k běžnému pěstování takto vylepšených rostlin. .
Tým vědců vedený Donaldem Ortem z Institutu genové biologie (IGB) nalezl rezervy v enzymu ribuloso-1,5-bisfosfát-karboxyláza/oxygenáza (RuBisCO). Tento enzym hraje prim ve fotosyntéze, kdy za pomoci slunce pomáhá syntéze cukrů z vody a oxidu uhličitého.
Kromě samotné fotosyntézy probíhá v rostlinách i tzv. antifotosyntéza, kvůli které celý proces syntézy cukrů ztrácí na efektivitě.
Možné řešení tohoto problému může být, podle Orta, tabák. Jeho tým vyzkoušel tři různé cesty pro efektivní odstraněné toxické kyseliny glykolové. Tabák vybavil metabolickými pochody, jaké ještě žádná rostlina neměla.
Jejich „hra na bohy“ se vyplatila, detoxikační proces vědci otestovali na přibližně 1700 rostlinách a vybrané pak podrobily zkoušce v reálných podmínkách v otevřené přírodě. Rostliny obohacené tabákem vytvářely o zhruba 40 % více zelené hmoty, než je obvyklé.
To má za následek odbourání kyseliny glykolové, díky čemuž ušetří rostlina spoustu živin a energie a samotný růst je tak snazší.