Zní to trochu jak z hororu. Badatelé z Washingtonské univerzity vzali rostlinu šplhavnici zlatou a vložili do ní králičí gen. Výsledkem však nebyl nestvůrný hybrid požírající nevinné dívky, nýbrž fungující čistička vzduchu..
Látky jako chloroform nebo benzen rozhodně nejsou zdraví prospěšné, ba naopak. V ovzduší přitom nejsou ničím výjimečným. Tyto látky mohou rostliny odbourávat, děje se však tak velmi zvolna.
Jistý králičí gen dokáže pomocí enzymů rozkládat různé chemické látky. Američtí vědci jej vyrobili sysnteticky a poté jej vlžili do genetické výbavy běžné pokojové rostliny šplhavnice zlaté. Výsledek? Během osmi dnů koncentrace benzenu v místnostech, kde se takto upravené rostliny nacházely, klesla o 75 procent.
V porovnání s geneticky neupravenou rostlinou se tak jedná o pětkrát rychlejší proces.
„Na vyčištění vzduchu v domácnosti by stačilo 5-10 kilogramů rostlin, zařízení by mohlo navíc obsahovat i filtr pevných částic,“ řekl jeden z autorů výzkumu Stuart Strand. Profesor Laurence Jones z Centra pro ekologii a hydrologii však poukázal na to, že američtí badatelé by měli prokázat, že metoda je účinná i mimo laboratorní podmínky.