Ve spolupráci s předními odborníky jsme pro vás připravili žebříček deseti nových technologií, kterým budou letos vědecké týmy věnovat největší pozornost a které by měly zaznamenat výraznější úspěch i na trhu. Ve stručnosti vás s »hity« seznámíme.
1. Značně vzroste význam nanotechnologií
Ty se nyní v USA dostaly hned na druhé místo, pokud jde o výdaje z veřejných zdrojů. (Před nimi je pouze financování kosmického výzkumu.) Nanotechnologie je oblast vědy, která směřuje k cílenému a přesnému ovládání jednotlivých atomů a molekul tak, aby vznikl nějaký zamýšlený mikroskopický objekt. Názorným příkladem je například integrovaný obvod, čip, který se stává například tisíckrát menší než obvody, které lze vyrábět dosavadní technologií. Ta sice dokáže vytvářet v křemíkových krystalech vodivé cesty až desetkrát tenčí, než je lidský vlas, ovšem pokud jde o potřebu využití jednotlivých atomů a molekul, je to ještě málo.
2. Mobilní telefony napájené prostřednictvím metanových či metanolových článků
Tato novinka s novým typem zdroje energie se má nejprve objevit v Japonsku – nejdříve v závěru letošního roku. Zásluhu na tom má tamní největší bezdrátový systém pro telefonní provoz – NTT DoCoMo. Zdá se, že tyto miniaturní články, které nejspíš budou (alespoň v počátku) relativně drahé, by se daly velmi účelně využít také pro špičkové přenosné počítače. Dodejme, že velkým hitem pro mikromechanické systémy by se mohl stát miniaturní čip, spojující do jednoho celku mikrofon i naslouchací část mobilního telefonu. Také na této technologii, která souvisí se zmíněnou nanotechnologií, se již nyní intenzivně pracuje.
3. Využití širokopásmových přenosů, založených na bezdrátových technologiích
Standard pro tyto přenosy (802.16) umožňuje vyšší přenosovou rychlost než kabelové připojení či DSL. Takového způsobu půjde využít zejména v případě přenosu dat, videa a hlasu. Experti zdůrazňují, že takový systém bude ideální zejména pro řídce osídlené oblasti, kde jsou nyní ceny za využívání kabelu či DSL logicky příliš vysoké.
4. V oblasti softwaru se objeví účinné nástroje pro boj se spamem
Jistě mnozí z vás již vyzkoušeli v této oblasti různé filtry, »bílé« i »černé« listiny. Přesto dostáváte mnoho nevyžádaných e-mailů. Nyní je šance, aby se tyto problémy staly minulostí. Mimo jiné i tím, že nový systém přinutí odesilatele, aby mohl odeslat e-mail teprve poté, když si ověří identitu příjemce, případně jej systém donutí k zaplacení poplatku.
5. Nové vysokosvítivé diody LED mají znamenat zvrat v domácí osvětlovací technice
Firma Philips již vytvořila tzv. Luxeon řadu různých osvětlovacích prostředků, které by umožnily zkvalitnit a zlevnit osvětlení i v domácnostech. Nová svítidla pro domácí osvětlovací techniku mají mnohem delší životnost než většina dosavadních a navíc potřebují o 80 % méně elektrické energie.
6. Určitá inovace by mohla potěšit i milovníky televizního vysílání
V letošním roce by si zájemci mohli už vyzkoušet originální televizní přístroj. Má dokázat v případě potřeby současně vyslat k odděleným monitorům z centrálního přístroje, umístěného například doma v obýváku, najednou tři různé programy. Výrobci navíc slibují, že tento další zázrak techniky by měl být relativně levný – díky využití nových patentů.
7. Suché zipy inspirované gekony
Jako na našem venkově třeba vlaštovky či jiřičky, tak především v tropických krajích nejsou vzácností malé neškodné ještěrky zvané gekon. Běžně se pohybují i po svislých plochách, ba i stropech místností. Zásluhu na tom mají jejich nožky, na jejichž spodní části najdeme množství malých vlásků. Gekoni se na povrchu neudržují pomocí podtlaku, ale především díky chemické vazbě, kterou vytvářejí jemné chloupky gekoních tlapek s povrchem materiálu. To inspirovalo odborníky z anglické univerzity v Manchesteru: Vyvinuli jakousi lepicí pásku bez lepidla. Možnosti využití zahrnují nejen různé obvazy, ale mj. i zvláštní rukavice, které nositelům umožní lézt bez problémů třeba po skleněné stěně.
8. Magnetické paměti zabodují
Očekává se, že magnetické paměti MRAM (Magnetic Random Access Memory) by mohly v popularitě začít soupeřit s pamětmi FLASH. K jejich přednostem patří rychlost, ve srovnání s paměťmi FLASH menší energetická náročnost a především udržení záznamu i bez proudu, jako u pamětí FLASH. Nevýhodou je zatím vysoká cena.
9. Velké naděje vkládají odborníci do bioinformatiky
Je to molekulární biologie (ve smyslu fyzikálně-chemickém), na kterou je aplikována informatika. Jejím cílem je porozumět informacím souvisejícím se zkoumanými molekulami v širších souvislostech. Díky ní by se měly mj. zaznamenat další úspěchy v boji s nebezpečím nových drog. Potenciální drogy se tak dají především rozpoznat rychleji.
10. Zavedení elektronického papíru (e-paper)
Tímto pojmem se označuje forma dotykové obrazovky, která by měla fyzické vlastnosti blízké obyčejnému papíru. Jde tedy především o ohebnost a tenký profil. S tím souvisí i technologie tzv. elektronického inkoustu (e-ink). Uživatel by pak: plochu uvedeného displeje napsal (vlastní rukou či speciálním perem) text, který by přístroj dokázal s snímat a ukládat. Vývoj ohlásili experti společnosti Toshiba a Philips. » Pozadu nezůstávají ani vědci z čínské Southwest China Normal University. Ti nedávno oznámili, že vytvořili prototyp. Představují ho organické tranzistory a eleketronický inkoust, který lze v podobě spreje nastříkat na jakýkoliv materiál – nejen tradiční papír, ale i plast, kov nebo textilii. Firma Toshiba už od konce loňského roku prodává příbuznou technologickou novinku – přístroj umožňující působením tepla odpařit z již potištěných stránek použitý speciální toner. Tak získává opětovně čisté listy papíru k novému použití, přičemž proces lze stále opakovat.