Elektráren na uhlí není po celém světě málo. Podle posledních informací je ale více než 40 procent z nich ve ztrátě a to kvůli vysokým nákladům. Pokud vše půjde jako doposud, tak v roce 2040 se tento počet může navýšit až na 72 procent..
Nelichotivé informace pro provozovatele uhelných elektráren uvedl ekologický institut Carbon Tracker. Jak je z výsledků patrné, řada investorů se čím dál více odklání od společností, které provozují elektrárny na fosilní paliva.
Mají totiž obavu o své investice v budoucnosti. Důvodem jsou cíle snížit co nejvíce emise, což některé společnosti odrazuje od používání fosilních paliv. Navíc se neustále zlevňuje obnovitelná energie, což je dalším z důvodů.
Institut Carbon Tracker zanalyzoval ziskovost celkem 6685 uhelných elektráren, což je zhruba 95 procent celosvětové provozní kapacity. Ve 42 procentech zjistil, že jsou neziskové.
Navíc se od roku 2019 očekává, že by mělo dojít k dalšímu zlevnění energie z obnovitelných zdrojů. V plánu jsou také nová nařízení na omezení znečištění ovzduší. Podle dostupných informací by také od roku 2030 měl být provoz větrných a solárních elektráren daleko levnější než v současnosti a to zejména díky novým technologiím. Zpráva OSN z října rovněž uvádí, že je potřeba, aby se podíl uhelných elektráren v globálním energetickém mixu do roku 2050 snížil pod dvě procenta.
Jen tak je možné udržel růst globální teploty v bezpečných limitech. Pro uhelné elektrárny to znamená jediné. Budou muset své provozovny zavřít.