Ocenění se vybírala v sedmi vědeckých disciplínách – matematika, fyzika, chemie, biologie, medicína, společenské vědy a computer science.
Cena Neuron za celoživotní přínos vědě – Jan Klein – biologie
Jan Klein je považován za jednoho ze zakladatelů moderní světové imunogenetiky a pokračovatele J. G. Mendela. Díky jeho celoživotnímu výzkumu jsme schopni lépe chápat imunitní reakce organismu, které jsou zodpovědné za komplikace při transplantaci orgánů. Světovým objevem je pak jeho genetická charakterizace těchto mechanismů.
Cena Neuron na významný vědecký objev – Tomáš Jungwirth – fyzika
Tomáš Jungwirth stojí za objevem, který předznamenává revoluci v oboru IT. Jako jeden ze zakladatelů antiferomagnetické spinotroniky zjistil, že tzv. antiferomagnety umožňují až tisíckrát rychlejší zápis dat než běžná paměťová média.
Navíc se podílel na tvorbě prototypu čipu, který se dá propojit s konvenční mikroelektronikou.
Cena Neuron za významný vědecký objev – Petr Pyšek – biologie
Petr Pyšek je druhý nejcitovanější vědec u nás a jedna z nejvýznamnějších světových osobností invazní ekologie. Studuje, jaký dopad mají migrace rostlin a živočichů na životní prostředí, ekonomiku, zdraví.
Propojuje ekologie s dalšími obory. Založil databázi českých invazních rostlin, posléze s kolegy databázi světovou – různé země světa tak mohou vytvářet seznamy rostlin, které se nesmějí do země dovážet.
Cena Neuron za významný vědecký objev – Tomáš Mikolov – computer science
Způsobil převrat v oboru zpracování přirozeného jazyka počítačem: jeho modely jazyka založené na rekurentních neuronových sítích dokáží popsat strukturu jazyka mnohem přesněji než jakékoliv předchozí přístupy.
Vytvořil tzv. word2vec model, který dokáže převést slova do vektorového prostředí. Důsledkem je dramatické zlepšení rozpoznávání řeči nebo automatických překladů. Je jedním z vědců, kteří stojí za skokovým zdokonalením Google překladače.
Cena Neuron pro mladé nadějné vědce – Benjamin Vejnar – matematika
Jeden z nejtalentovanějších mladých českých matematiků. Věnuje se oboru topologie, konkrétně klasifikaci složitých topologických prostorů.
Cena Neuron pro mladé nadějné vědce – Filip Kolář – biologie
Filip Kolář se dlouhodobě zabývá evolucí rostlin. Zkoumá, jakým způsobem se rostliny v přírodě přizpůsobují měnícímu se prostředí prostřednictvím zdvojení obsahu DNA.
Cena Neuron pro mladé nadějné vědce – David Kosař – společenské vědy
Je jeden ze dvou držitelů ERC grantu v oblasti společenských věd v ČR. Pracuje na pomezí práva a politologie, a v současné době se zabývá posilováním soudcovské samosprávy a dopadem těchto reforem na dělbu moci.
Cena Neuron pro mladé nadějné vědce – Lukáš Slodička – fyzika
Nebál se realizovat experimenty, které v ČR ještě nikdo nepodnikl. Díky nim může studovat interakci záření a látky na jednoatomové – jednofotonové úrovni. Výsledky těchto experimentů pomáhají pochopit a kontrolovat fundamentální procesy absorpce, odrazu a emise světla a jejich potenciální využití pro oblasti telekomunikace a kvantových počítačů.
Cena Neuron pro mladé nadějné vědce – Hana Macíčková Cahová – chemie
Objevuje nové chemické struktury v RNA, které jsou podstatné v dosud neznámých biochemických a imunologických procesech jak na úrovni buňky, tak těla. Pravděpodobně hrají významnou roli se zvládáním stresu.
Cena Neuron pro mladé nadějné vědce – Marek Mráz – medicína
Jeden z mála mladých českých vědců, který získal ERC grant od Evropské komise. Zaměřuje se na vznik a léčbu chronické lymfatické leukémie, což je nejčastější forma leukémie u dospělých. Toto onemocnění způsobují buňky lymfocyty, které mají tělo chránit proti infekci. Proč se mění na nádorové, je předmětem jeho výzkumu.